30. 03. 2021

Velikonoční balíček plný zábavy

I když k vám pravděpodobně letos mnoho koledníků nezavítá, nezoufejte. Abyste se zabavili, připravili jsme pro vás velikonoční balíček. Nebojte se, nezahrneme vás pojmy a nebudeme vás zkoušet. Chceme, abyste si hráli.

 

Barevná vajíčka a stužky

Pro zpestření přípravy nadílky můžete vyzkoušet barvení vajec podle receptů našich prababiček. Víte jak na to?
Zkuste si tipnout ZDE

Pro případné koledníky si určitě nachystejte barevné stužky. Každému koledníkovi by měla omlazená dívka přivázat jednu novou stužku na pomlázku. Abyste, milé dámy, neudělaly chybu a daly mu správnou barvu, poradíme vám:

 

Čer0106 0106 1vená znamená lásku
Modrá znamená naději
Zelená znamená oblíbenost
Žlutá znamená nezájem
Fialová znamená odvahu
Hnědá znamená důvěru
Oranžová znamená srdečnost
Bílá znamená ctnost
Černá
znamená konec

 

 

Pomlázka

Uplést si ji budete muset sami. My ale vyzkoušíme váš odhad. Uhodnete, jak se pomlázce v různých nářečích říkalo? Zahrajte si a zjistěte, jestli neskončíte na šibenici! 
Hru spustíte ZDE

 

Koledy

Vejce už máte, pomlázku taky, tak teď se naučte koledu.

Z Choceňska:
Hody hody doprovody,
dejte aspoň litr vody,
nedáte-li litr vody,
dejte aspoň vejce,
nebo zmlátím strejce. 

Z Hradecka
Vajíčko se kotálí,
slepička se popelí,
koukodák, koukodák!
Snesla jsem jich padesát
na kopečku v kopřivách,
pobral mi je kmotr žák!

Z Doudlebska:
Strakatá slepička
snesla čtyři vajíčka:
dvě červený, jedno bílý,
aby se vám neztratily,
a to jedno strakatý
nechala vám za vraty. 

 

Tradiční velikonoční hry

Vajíčka, která neudáte koledníkům, se vám budou hodit při zkoušení velikonočních her našich předků. Ty se hrály s malými obměnami po celém našem území. Vezměte košík barevných vajec a vyrazte ven.

1. Poukání
Dva hráči proti sobě drží vejce a střídavě jimi o sebe ťukají oblým a špičatým koncem. Účelem je rozbít soupeřovo vejce dříve než vlastní. Komu se to podaří, vyhrává vejce svého protihráče.
Můžete zkusit i říkačku ke hře určenou:
Baba na babu — špic na špic

2. Koulení
Můžete vyrazit třeba do lesa a připravit vajíčkům speciální dráhu z mechu. Ze dvou klacíků vedle sebe uděláte „rampu“ (opřete je třeba o pařez), ze které vajíčka pošlete. Komu se vajíčko dokutálí dál, vyhrává. Ostatní ho odmění mincí nebo vejcem.
Vajíčka můžete kutálet i z nějakého prkna do trávy.

3. Rodičování
Oblíbená hra, kterou je ale potřeba nejdříve zkonzultovat s rodiči. Hází se nejčastěji červené vejce (darované z lásky) jen tak do výšky, nebo dokonce přes střechu. Když se vejce nerozbije, je to dobré znamení, že vaše láska bude šťastná a stálá. Klidně ale můžete házet vajíčka čistě pro zábavu.
Při házení říkejte průpovídku:
„Rodiče, rodiče, červený vejce!“

4. Koulení z kopce
Na procházce si zvolte nejvyšší kopec. Z něj kutálejte své vejce pomocí klacíku. Kdo první dokoulí své vejce bez úhony pod kopec, vyhrál a získává od soupeřů minci.
0135 0135 1 zm

5. Koulení vajec na valbisku
Valbisko je trať, kterou si připravíte navršením a udusáním pruhu hlíny. Na konci trati se udělají příčné čáry kvůli lepšímu měření. Hráči postupně posílají svá vajíčka a měří se, komu se vajíčko dokoulelo nejdál. Výhrou jsou vajíčka soupeřů.
My vám navrhujeme zkusit hru s vajíčky na způsob hry pétanque. První pošlete po dráze například křepelčí vajíčko (nebo kuličku). Každý hráč se pak snaží poslat svoje vejce co nejblíž křepelčímu vajíčku. Má na to dva pokusy (dvě vejce).
valbiště zm

 

Velikonoční losovačka

Na konec pro vás máme jednu specialitu. Na pravidla hry aktivity jsme připravili velikonoční losovačku, kterou si můžete zahrát kdykoli. Jedno kolo budete slovně popisovat vylosované spojení, druhé kolo ho budete kreslit a třetí kolo ho sehrajete pantomimou. (Každé kolo si vylosujete nové spojení). Dá se hrát v libovolném počtu hráčů. Každý si vytočí své zadání, ostatní hádají. Kdo uhodne, má bod. Ke hře potřebujete pouze velkou dávku fantazie a odměnu pro vítěze.
Hru spustíte ZDE

 

Čerpáno z:
Čeněk Zíbrt - Pomlázka se čepejří
Jana Galbičková - Lidové zvyky a tradice Podorlicka, Rychnov nad Kněžnou, 2013.