Bezpečně v muzeu

V našem muzeu dbáme na to, abyste si odnesli nejen unikátní kulturní zážitek, ale také na to, abyste se u nás cítili bezpečně. Česká republika sice patří k nejbezpečnějším zemím na světě, ale i zde se můžeme setkat se zkratovitým jednáním jedince – útočníka. Pro Vaši bezpečnost Vám doporučujeme řídit se těmito pěti kroky

 

 

bezpecne ilustrace vse

1. DODRŽUJTE POKYNY
Před návštěvou muzea byste se měli seznámit s návštěvním řádem. Vždy se řiďte pokyny pracovníků muzea či bezpečnostní služby. Pracovníci jsou pravidelně školeni, jak postupovat v různých i vyhrocených situacích a jak Vám pomoci.

 

2. INFORMUJTE BEZPEČNOSTNÍ SLUŽBU
V případě, že se stanete svědkem nevhodného jednání některého z návštěvníků anebo zpozorujete podezřelé jednání či okolnost, v žádném případě nejednejte sami. Informujte o této skutečnosti nejbližšího pracovníka bezpečnostní služby. Tito pracovníci jsou vycvičení k řešení případných sporů či drobných nehod.

 

3. LÉKAŘSKÁ POMOC
V případě, že Vy anebo někdo z Vašich blízkých potřebuje lékařskou pomoc, informujte o tom neprodleně pracovníky muzea a rovnou volejte č. 155 (Záchranná zdravotní služba). Náš personál je pravidelně školen v poskytování první pomoci a muzeum je dobře vybaveno prostředky k poskytnutí první pomoci, včetně defibrilátoru.

 

4. V PŘÍPADĚ POŽÁRU
Muzeum je vybaveno detektory kouře, které jsou pravidelně testovány. V případě vyhlášení požárního poplachu neprodleně opusťte prostory podle zelených směrovek ukazujících únikové trasy. Náš personál pravidelně nacvičuje evakuační postupy. Dodržujte tedy pokyny pracovníků muzea, případně je požádejte o asistenci.

 

5. V PŘÍPADĚ OZBROJENÉHO ÚTOKU
Přesto, že je u nás bezpečně, nikdy nelze vyloučit ozbrojený útok jednotlivce nebo skupiny útočníků. Tým muzea se pravidelně připravuje v programech na ochranu měkkých cílů, podporovaných Ministerstvem kultury a Ministerstvem vnitra ČR. Pracovníci jsou školeni a vědí, jak v takových situacích zasáhnout a jednat. V případě ohrožení striktně dodržujte pokyny zaměstnanců a bezpečnostní služby. Nesnažte se konflikt řešit sami, mohli byste ho ještě více vystupňovat. Dodržujte mezinárodně platný postup: UTEČ – SCHOVEJ SE – BOJUJ.

 

  • UTEČTE – dokud máte ještě tu možnost, utečte z místa konfliktu do bezpečí, odtud přivolejte ostatním pomoc.
  • SCHOVEJTE SE – pokud je na útěk už pozdě, rozhlédněte se, kam se můžete schovat. Zabarikádujte se v přístupných místnostech, zablokujte dveře, využijte k zablokování všeho, co máte v dosahu. Zůstaňte potichu a snažte se, aby i ostatní byli potichu.
  • Pokud už není jiná možnost a Váš život je v přímém ohrožení, BOJUJTE. Jednejte rychle a násilně, použijte jakékoliv dostupné předměty jako zbraně. Pokud je Vás v bezprostředním ohrožení více, snažte se bojovat jako skupina. Pamatujte ale, že boj je až ta poslední varianta a případě jakéhokoliv ohrožení vždy můžete udělat pro sebe to nejlepší a to je včas opustit nebezpečný prostor.

 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA TÍSŇOVÉHO VOLÁNÍ

  • 150  Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje
  • 155  Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje
  • 158  Policie České republiky
  • 156   Městská policie Hradec Králové
  • 112   Jednotné evropské číslo tísňového volání

 

MUZEUM VÝCHODNÍCH ČECH V HRADCI KRÁLOVÉ
Eliščino nábreží 465, 500 03 Hradec Králové 3
tel.: +420 495 512 391, +420 495 512 392
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.muzeumhk.cz

 

Zpracováno v roce 2020 v rámci dotačního projektu
Ministerstva kultury České republiky
www.doverville.cz