Klub seniorů

Klubová setkání a přednášky se uskuteční 2x měsíčně ve čtvrtek od 10 hodin. 

 

TERMÍNY PRO KLUB SENIORŮ - 2024 

LEDEN
11. ledna 2024 / od 10 hodin / PŘEDNÁŠKA VE STUDIJNÍ VĚDECKÉ KNIHOVNĚ / vstup pro členy klubu zdarma
ZNÁMÝ I NEZNÁMÝ GUSTAV HUSÁK
Tématem prvního setkání v roce 2024 bude osobnost československého prezidenta Gustava Husáka (1913–1991). Kurátorka muzea Zdeňka Kulhavá v rámci své přednášky představí život této osobnosti, přičemž se zaměří i na historické události, které měly vliv na dějinný vývoj československého státu.

 

15. ledna 2024 / od 10 hodin / PŘEDNÁŠKA VE STUDIJNÍ VĚDECKÉ KNIHOVNĚ / vstup pro členy klubu zdarma
KOUZLO HRAČEK
Martina Vlčková – spoluautorka výstavy „Kouzlo hraček“ – ve své přednášce přiblíží historii hraček od pravěku až po současnost. Přednáška představí rovněž nejdůležitější tradiční výrobce a modely hraček z českých zemí.

 

ÚNOR
8. února 2024 / od 10 hodin / PŘEDNÁŠKA VE STUDIJNÍ VĚDECKÉ KNIHOVNĚ / vstup pro členy klubu zdarma
2% HDP NA OBRANU - CO BY TOMU ŘEKL TGM? - MODERNIZACE ČESKOSLOVENSKÉ ARMÁDY VE 30. LETECH 20. STOLETÍ V SOUVISLOSTECH
Československá republika se na obranu před nacistickým nebezpečím připravovala velmi zodpovědně. Byla to zásluha politiků nebo vojáků? A kdo v září 1938 chtěl více bojovat - ministři nebo generálové? Na tyto otázky odpoví historik Jan Hrubecký.

 

22. února 2024 / od 10 hodin / PŘEDNÁŠKA VE STUDIJNÍ VĚDECKÉ KNIHOVNĚ / vstup pro členy klubu zdarma
Z PLÁŽE OMAHA DO SALONU REPUBLIKY - OSVOBOZENÍ ČSR ARMÁDOU SPOJENÝCH STÁTŮ V KONTEXTU JEJICH ZAPOJENÍ DO 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
Hradec Králové jako nejvýchodnější místo v Evropě, kterého dosáhla armáda Spojených států ve 2. světové válce“ - klišé nebo historická realita, kterou nedoceňujeme? Mohl být opravdu vývoj naší země jiný, pokud by nastalo jedno z pověstných "kdyby" a americká vojska osvobodila Prahu? Kolik amerických vojáků položilo život na československém území ve chvílích, kdy Adolf Hitler byl již mrtev a Berlín v rukou Rudé armády? Jak prožívali svůj všední den, kdy odešli a zůstalo zde po nich něco? Na tyto otázky odpoví historik Jan Hrubecký.


BŘEZEN
7. března 2024 / 10 hodin / PŘEDNÁŠKA VE STUDIJNÍ VĚDECKÉ KNIHOVNĚ / vstup pro členy klubu zdarma
DUBOVÝ TREZOR ANEB PERNŠTEJNSKÁ TRUHLA NA PARDUBICKÉM ZÁMKU
Přednáška Michala Hambálka je věnovaná pokladu skrytému ve sklepení pardubického zámku. Poklad, který není vyroben ze zlata nebo stříbra, ale z obyčejných materiálů dřevo a kov – přes tři metry dlouhá truhla, která sloužila bohatému velmoži Vilémovi z Pernštejna jako pokladnice. Kolem tohoto jedinečného předmětu se koncentruje pestrá škála témat jako je tesařské řemeslo, stavebně-historický průzkum, konzervování a další.

 

21. března 2024 / 10 hodin / PŘEDNÁŠKA VE STUDIJNÍ VĚDECKÉ KNIHOVNĚ / vstup pro členy klubu zdarma
PŘEDNÁŠKA ŽIVÉ TRADICE ANEB PŘÍKLAD ETNOGRAFICKÉ DOKUMENTACE OBYČEJŮ
Přednáška Michala Hambálka se zaměří na tradice a zvyky regionu východních Čech.  Dozvíte se například, proč se stavěly máje, které se byly de facto dočasnými dominantami obcí. Řeč bude i o dalších starobylých a dodnes praktikovaných zvycích, například o stínání kohouta nebo vodění Jidáše. Přednáška se zaměří také na metodu dokumentace těchto tradic a koncepci jejich ochrany.

 

DUBEN
11. dubna 2024 / 10 hodin / PŘEDNÁŠKA VE STUDIJNÍ VĚDECKÉ KNIHOVNĚ / vstup pro členy klubu zdarma
KRÁLOVÉHRADECKÉ ŽIVNOSTI V SALONU REPUBLIKY – MÓDNÍ SVĚT
Tématem přednášky budou prvorepublikové královéhradecké živnosti v oblasti módního průmyslu, jež autorky Pavla Koritenská a Zdeňka Kulhavá shrnuly v dostupné on-line stejnojmenné mapě s příběhem. Představeny budou obchody a jejich interiéry, dobové fotografie dokumentující provozovny ve městě a také atmosféru života v Hradci Králové.

 

25. dubna 2024 / 10 hodin / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKY VÝSTAVY / vstup pro členy klubu zdarma
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY MÍLA FÜRSTOVÁ – TAJ JEMNOSTI ANEB NÁVRATY DOMŮ
Míla Fürstová je světoznámá uznávaná grafička a malířka, která vyrostla v Hradci Králové. Její díla jsou vysoce oceňována a jsou zastoupena v českých i světových sbírkách, jako například v kolekci královny Alžběty II. Nyní se Míla vrací domů s výstavou Taj jemnosti aneb Návraty domů, která představí její nejvýznamnější práce. Vystaven je návrh pro přebal alba Ghost Stories od britské kapely Coldplay, díky kterému upoutala celosvětovou pozornost. Zastoupena je také oceňovaná grafika All the Rivers Flow Through Me nebo ilustrace Babičky Boženy Němcové a básnických sbírek Kytice a Máj. Výstavou provede kurátorka Markéta Pražáková.

 

KVĚTEN
16. května 2024 / 10 hodin / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA / vstup pro členy klubu zdarma
PROCHÁZKA STARÝM MĚSTEM
Trasa prohlídky nás zavede od historické budovy Muzea východních Čech na hradecké návrší, kde leží jádro historického města. Průvodcem po této trase bude historik a kurátor Jan Jakl, který se ve svém výkladu nezaměří pouze na nejstarší objekty, ale pohovoří také o některých objektech moderní architektury v prostoru starého města. Sraz účastníků je před historickou budovou Muzea východních Čech.

 

30. května 2024 / 10 hodin / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA EXPOZICE / vstup pro členy klubu zdarma
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA EXPOZICE S LEKCÍ PRAKTICKÉ ETIKETY
Historička a kurátorka Pavla Koritenská v doprovodu muzejních edukátorů vstoupí do spletitého světa prvorepublikové etikety. Během komentované prohlídky expozice zaměřené na živnosti a obchody související s módou návštěvníci uvidí několik dramatizovaných výstupů, které se budou týkat pravidel společenského chování. Úkolem návštěvníků bude posoudit případné prohřešky proti dobové etiketě. Jak opravdu zněla některá pravidla, nám nakonec prozradí „Společenský rádce – autoritativní příručka prvorepublikové etikety“.

 

ČERVEN

6. června 2024 / 10 hodin / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA / vstup pro členy klubu zdarma
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VILOVÉ ČTVRTI U ORLICE 

Martin Jakoubek představí nejstarší z královéhradeckých vilových čtvrtí, která se po zrušení pevnosti začala budovat v blízkosti Orlice. Mezi vilami najdeme jak historizující stavby, tak i vily secesní, a dokonce i několik budov avantgardních využívajících prvky funkcionalismu. V rámci prohlídky bude pozornost věnována i osobnostem vybraných architektů a stavebníků, například hradeckému podnikateli a architektu – samoukovi Václavu Rejchlovi staršímu. 
Sraz účastníků je před Studijní a vědeckou knihovnou.

 

20. června 2024 / 10 hodin / PŘEDNÁŠKA VE STUDIJNÍ VĚDECKÉ KNIHOVNĚ / vstup pro členy klubu zdarma
PŘEDNÁŠKA MAMUT ZE SVOBODNÝCH DVORŮ
Mamut ze Svobodných Dvorů – senzace, která se zrodila 8. dubna 1899. Legenda východočeské a vlastně i české a evropské archeologie. Kulturní fenomén a stále živé téma doma ve Svobodných Dvorech. Archeolog Muzeum východních Čech v Hradci Králové Petr Čechák přiblíží okolnosti nálezu z roku 1899, i to, co znamenal v době svého vzniku a co znamená dnes.

 

ČERVENEC SRPEN - prázdniny

 

ZÁŘÍ

12. září 2024 / od 10 hodin / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA / vstup pro členy klubu zdarma
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY NA OKRAJI KELTSKÉHO SVĚTA
Autorka výstavy a archeoložka Kateřina Čecháková vás provede dobou posledních čtyř staletí starého letopočtu, kdy na našem území žili historičtí Keltové. Dozvíte se, jak tehdejší lidé žili v okrajových oblastech a jaký byl jejich význam pro střediska či centra tehdejší společnosti.

 

26. září 2024 / od 10 hodin / PŘEDNÁŠKA VE STUDIJNÍ VĚDECKÉ KNIHOVNĚ / vstup pro členy klubu zdarma
DRUIDOVÉ NEBO PASTEVCI?
Přednáška se bude zabývat skupinou obyvatel (druidy) v mladší době železné. Kdo to vlastně byli druidové? Co přesně o nich víme? To se dozvíte od archeoložky a autorky výstavy „Na okraji keltského světa“ Kateřiny Čechákové, která také představí specifikum využívání krajiny Českého ráje Kelty a několik dalších východočeských archeologických dokladů keltského náboženství.

 

ŘÍJEN

10. října 2024 / od 10 hodin / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA / vstup pro členy klubu zdarma
111 LET VYSTAVUJEME V HISTORICKÉ BUDOVĚ MUZEA
Jak to bylo během celých 111 let, odkdy je historická budova muzea přístupná veřejnosti, představí autorka výstavy Zdeňka Kulhavá. Výstava prezentuje předměty ze Sbírky muzea a dalších institucí napříč tématy a sbírkovými fondy. Prohlídku doplní ukázky katalogů výstav a fotografií, které nejsou součástí výstavy.

 

24. října 2024 / od 10 hodin / PŘEDNÁŠKA VE STUDIJNÍ VĚDECKÉ KNIHOVNĚ / vstup pro členy klubu zdarma
VÝVOJ VÝSTAVNÍ ČINNOSTI MUZEA VÝCHODNÍCH ČECH V HRADCI KRÁLOVÉ
111 let výstavní činnosti Muzea východních Čech je tématem aktuální výstavy a také společného setkání, kdy v rámci přednášky představí její autorka Zdeňka Kulhavá vývoj výstavní činnosti muzea od jeho založení roku 1880 s důrazem na období 111 let (1913–2024), kdy se výstavní činnost soustředí zejména do historické budovy na Eliščině nábřeží. Připomínat bude nejen konkrétní výstavy, ale také trendy ve výstavnictví napříč 20. stoletím a roli muzejních profesí ve výstavní činnosti muzea.

 

LISTOPAD

7. listopadu 2024 / od 10 hodin / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY / vstup pro členy klubu zdarma
PRAŽSKÉ PŘEDMĚSTÍ 1924-2024 - MĚSTO NA PŘEDMĚSTÍ
V roce 2024 si připomínáme 100 let od povýšení hradeckého Pražského Předměstí na město. Roku 1890 se oddělením od Kuklen stalo Pražské Předměstí samostatnou politickou a katastrální obcí a začal jeho postupný stavební a hospodářský rozvoj. Spoluautor výstavy a archeolog Radek Bláha připomene méně známé skutečnosti, sídelní vývoj této části Hradce Králové, ale také významné stavby a průmyslové podniky spjaté s Pražským Předměstím.

 

28. listopadu 2024 / od 10 hodin / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY / vstup pro členy klubu zdarma
PANOPTIKUM – JIŘÍ VAVŘINA
Přijměte pozvání na výstavu malíře a grafika Jiřího Vavřiny uspořádané u příležitosti jeho životního jubilea. Jiří Vavřina studoval výstavnictví na SUPŠ v Brně. Věnuje se užité grafice a realizacím v architektuře. Ve volné tvorbě maluje scény inspirované světem cirkusů, kouzelníků, pohádek a mytologických příběhů. Jeho styl je imaginativní, navazuje na historizující malby.

 

PROSINEC

5. prosince 2024 / od 10 hodin / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY / vstup pro členy klubu zdarma
SALON VÝCHODOČESKÉ FOTOGRAFIE
Reprezentativní přehlídka „Salon východočeské fotografie“ poskytuje souhrnný přehled aktuální tvorby východočeských fotografů.  Tato přehlídka se opakuje po třech letech a toto trienále se stalo tradicí a vyhledávanou příležitostí prezentovat své fotografické dílo. Salon východočeské fotografie se poprvé konal v roce 2005 v Muzeu východních Čech v Hradci Králové a letos se uskuteční už sedmý ročník.

 

19. prosince 2024 / od 10 hodin / PREDNÁŠKA VE STUDIJNÍ A VĚDECKÉ KNIHOVNĚ / vstup pro členy klubu zdarma
POKOJ VŠEM LIDEM DOBRÉ VŮLE V ZÁKOPECH A KASÁRNÁCH - SLAVENÍ VÁNOC VE SVĚTOVÝCH VÁLKÁCH A MEZIVÁLEČNÉM OBDOBÍ.
Přednáška představí Vánoce jako svátky klidu a míru v dobách, které klidem a mírem neoplývaly. Jak se slavily Vánoce v roce 1914 a jak v letech 1938 nebo 1944? Usedali vojáci prvorepublikové armády ke štědrovečernímu stolu doma nebo ve službě? Na tyto otázky odpoví historik MVČ Mgr. Jan Hrubecký.

 


b_480_0_16777215_00_images_files_klubsenioru_klub-senioru-01.jpeg


INFORMACE NA STRÁNKÁCH KLUBU SENIORŮ:

Podrobné informace o činnosti klubu

V případě zájmu kontaktujte prosím vedoucí Oddělení vnějších vztahů a marketingu služeb Studijní a vědecké knihovny:


Bc. Vladimíra Buchtová:
telefon: 733 539 751
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové   Regionální fondy knihoven   Muzeum východních Čech v Hradci Králové