Detektorová prospekce budoucí dálnice D35

Květen 2023 / Muzeum východních Čech v Hradci Králové se svými spolupracovníky provedlo rozsáhlou detektorovou prospekci budoucí trasy dálnice D35.

V roce 2022 se od konce července do prosince uskutečnila rozsáhlá povrchová prospekce ornice v budoucí trase dálnice D35 ze Sadové do Hořic, na které nyní řadu měsíců probíhá záchranný archeologický výzkum (financovaný Ředitelstvím silnic a dálnic) ve spolupráci Univerzity v Hradci Králové, společnosti Archaia a stavební firmy Eurovia. Na výzkumu rovněž podílí archeologické oddělení Muzea východních Čech, ale mimo terénních výkopových prací, které zajišťuje v blízkosti Sadové, zorganizovalo celoplošnou povrchovou prospekci ornice v trase výstavby.

 

Prospekcí s detektory kovů byla podrobena celková plocha 84 hektarů a získáno bylo více než tři tisíce artefaktů, které poukazují v místní krajině na přítomnost prvních zemědělců i další osídlení od doby bronzové až po středověk. Částečně byly zkoumány i prostory bojiště prusko-rakouské války z roku 1866 v blízkosti toku řeky Bystřice.  

 

Prospekce by se ale neobešla bez spolupráce s uživateli detektorů kovů, se kterými muzeum dlouhodobě spolupracuje (Jak nalézat a neničit) a na podobných projektech je za odvedenou práci odměňuje i patřičným finančním ohodnocením. Během prospekce byly dokumentovány prostorové informace všech získaných artefaktů, ze kterých velkou část tvoří i ty nekovové - vyrobené z keramiky nebo mnohem více ze silicitů glacigenních sedimentů (tzv. pazourky) či vybroušené z kamene.

Prospekce tak přinesla zásadní informace, které byly skryty v ornici a pokud by z ní nebyly získány, došlo by k jejich zničení během skrývek a odvozu z prostorů výstavby.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové tímto děkuje všem, kteří se na práci v terénu podíleli a těšíme se na další přínosnou spolupráci.

Autor: Mgr. Matouš Holas, Ph.D.