Detektorová prospekce na budoucí stavbě dálnice D11

Září 2023 / Spolupracovníci muzea vypomohli při další detektorové prospekci na budoucí stavbě dálnice D11

Proškolení spolupracovníci Muzea východních Čech v Hradci Králové se už podruhé účastnili rozsáhlé detektorové prospekce v rámci záchranného archeologického výzkumu. Od března letošního roku bylo možné zahlédnout pracovníky s detektory kovů v trutnovském okrese, jak prozkoumávají parcely, kde bude později vybudována dálnice D11 vedoucí z Trutnova ke státním hranicím s Polskem.

 

Druhá dálniční prospekce

Po první rozsáhle detektorové prospekci z loňského roku v prostorech budoucí výstavby D35 u Hořic a Sadové se proškolení spolupracovníci s archeology v letošním roce zapojili do druhého podobně koncipovaného výzkumu. Tentokrát se jednalo o prospekci poloh dotčených výstavbou dálnice D11 v celkové délce 21 km, která se opět uskutečnila v rámci záchranného archeologického výzkumu. Ten se aktuálně blíží do své závěrečné fáze a zajišťuje ho sdružení stavební firmy Eurovia a tří archeologických institucí (Centrum terénní archeologie při FF UHK, Archaia a Muzeum východních Čech v Hradci Králové) za financování Ředitelství silnic a dálnic České republiky. S detektory kovů byla od jarních měsíců do konce léta postupně prozkoumána plocha přesahující 60 hektarů a nalezeno bylo téměř dva a pul tisíce artefaktů.

Bojiště u Trutnova z roku 1866

Zcela zásadně se na struktuře získaného souboru artefaktů podepsala přítomnost prusko-rakouského bojiště z roku 1866 v trase dálnice u Trutnova, Nového i Starého Rokytníku. Nálezy z těchto poloh v souboru artefaktů zastávají celou polovinu z celkového počtu předmětů nalezených detektorovou prospekcí. Předběžné výsledky naznačují, že zde byl intenzivní střelecký boj pěších jednotek (především u Starého Rokytníku), kde v poměru artefaktů zcela zásadně dominuje pěchotní střelivo pruské armády. Střelci se svou rychlopalbou z jehlovek pokoušeli odrazit útok rakouské Grivičičovi brigády, která se po opakovaných pokusech nakonec obce zmocnila a mohla tak pruské levé křídlo u Trutnova nadobro vytlačit z bojiště. Výsledky prospekce potvrzují i další intenzivní boje například u trutnovského Poříčí, kde Prusové svůj ústup kryli dělostřeleckou palbou. Artefakty pak rovněž potvrzují nejzazší polohy směrem k obci Voletiny, kam rakouští vojáci pronásledovali svého nepřítele.

Nález válečného hrobu detektorem kovů

Ještě před začátkem skrývek ornice pomocí stavební mechanizace se v trase výstavby podařilo v průběhu prospekce s detektory kovů lokalizovat válečný hrob. Jeho odkrytí a celkového výzkumu se účastnili i spolupracovníci muzea, kteří si tak mohli přímo v terénu vyzkoušet práci archeologa a získat tak další cenné zkušenosti. Po odkrytí hrobového místa byly nalezeny pozůstatky vojáka armády habsburské monarchie, kterého ve válečném roce usmrtila v průběhu bojů u Trutnova střela vystřelená z pruské jehlovky. Voják byl ale uložen do velmi mělce vyhloubeného hrobu, který nepřesahoval hloubku 40 cm. To se podepsalo i na zásadní torzovitosti celé situace, která byla už v minulosti zničena prováděnou orbou.

Velký dík opět patří všem, kteří se na rozsáhlé detektorové prospekci podíleli.                   

 

Autor: Mgr. Matouš Holas, Ph.D.