Muzeum války 1866
25. května 2023
The Austro-Prussian War that struck Bohemia in the summer of 1866 was without a doubt one of the most significant events of the nineteenth century.
Výběrová bibliografie prusko-rakouské války 1866.
Publikace přináší po 85 letech od prvního vydání spis Ignáta Herrmanna V pevnosti, který byl do dnešního dne čtenářům takřka nedostupný.
Rozsáhlá publikace podrobně představuje podobu, fungování a vybavení rakouské, saské a pruské armády, které se v roce 1866 střetly na českých bojištích.
Při příležitosti zahájení sezóny 2018 v Muzeu války 1866 vydalo Muzeum východních Čech již druhé vydání úspěšného titulu.
Více než tři desítky badatelů různých specializací z Čech, Rakouska, Německa, Maďarska, ale i Spojených států amerických se v publikaci zamýšlí nad historiografií prusko-rakouské války, představuje různé politické aspekty kořenů konfliktu v roce 1866 i jeho důsledků a širšího kontextu.
Stručně a přehledně o založení Válečného musea na Chlumu a proměně bývalého bojiště z roku 1866 v pietní a památkovou oblast – místo paměti na oběti prusko-rakouské války.
Rakety a historie, bojové rakety v Rakousku, konstrukce rakouských raket a jiné
Anlässlich der Eröffnung der Saison 2018 im Museum auf Chlum hat das Ostböhmen-Museum Hradec Králové die zweite Ausgabe des erfolgreichen Titels „Kleine Enzyklopädie” des preußisch-österreichischen Krieges aufgelegt, zur Exposition im Kriegsmuseum 1866 auf Chlum.
Konflikt mezi rakouským císařstvím a pruským královstvím z roku 1866 je znám jako prusko-rakouská válka, německá či bratrská válka či sedmitýdenní válka. Do války se však zapojily i německé státy a Italské království.
Bitva u Hradce Králové (známá také jako bitva u Sadové či na Chlumu) se odehrála 3. července 1866 severozápadně od pevnosti Hradec Králové mezi řekou Labe a vesnicemi Hořiněves, Sadová, Mokrovousy a Přím. Šlo o rozhodující střetnutí mezi rakouským císařstvím a saským královstvím na straně jedné a pruským královstvím na straně druhé. Počtem vojáků ((436 000 mužů), kteří se účastnili této bitvy, jde o největší střetnutí na území Čech a Moravy. Zároveň bitvě u Hradce Králové náleží status druhé největší bitvy 19. století, a to po tzv. bitvě národů u Lipska z roku 1813 (470 000 vojáků).
Rakouská armáda
Každá z armád, které se v roce 1866 střetly na českém bojišti, byla organizována jiným způsobem.
Po bitvě u Hradce Králové z 3. července 1866 zůstalo na bojišti téměř 8 000 mrtvých a více než 23 000 raněných vojáků. Ještě před koncem roku 1866 vznikly na bojišti první funebrální památky, věnované oběti padlých vojáků (Fürstenberský kříž na Chlumu, Liebigovo mauzoleum v Lípě) a následně začaly nad zprvu prostými a mnohdy provizorními válečnými hroby vznikat náročnější a umělecky hodnotnější pomníky.
Naučná stezka Centrální bojiště Chlum / 8 km
Naučná stezka po centrálním bojišti Chlum s 20-ti zastaveními vede od muzea bitvy 1866 přes pomník tzv. "baterie mrtvých" kolem vyhlídkové věže do obce Lípa, dále přes mauzoleum a kostnici pokračuje do Chlumu (Pruský hřbitov, kostel), odtamtud nás zavede do Rozběřic (Deutschmeister) a zpět Úvozem mrtvých zpět do Chlumu. Trasa o délce 8 km byla zřízena v roce 1999 Muzeem východních Čech v Hradci Králové a jedná se o jednu z pěti naučných stezek věnovaných bitvě u Hradce Králové a jednu ze tří, které naše muzeum spravuje. V roce 2010 vyšel ke stezce průvodce v podobě brožury.
Naučná stezka Les Svíb / 15 km
Naučná stezka lesem Svíb představuje vedle centrálního bojiště na Chlumu nejzajímavější části bojiště s pomníky upomínajícími na největší bitvu uskutečněnou na českém území. Jak již z názvu vyplývá, většina zastavení se nalézá v lese Svíb s 90 pomníky a kříži. Stezka vznikla v roce 2001 a tehdy měřila 10 km. V roce 2011 byla prodloužena na 15 km a celkem 23 zastavení (+ tři zastavení). Trasa původně začínala v Čistěvsi a končila v Máslojedech. V rozšířené variantě má okružní podobu s výchozím i konečným bodem na Chlumu u Muzea války 1866.
Naučná stezka Bitva u Hradce Králové 3. 7. 1866 – ústup rakouské armády / 18 km
Jedná se primárně o cyklistickou spojnici Hradce Králové a bojiště bitvy u Hradce Králové na Chlumu. Trasa začíná u Muzea východních Čech, odkud do Lochenic vede společně s červenou turistickou značkou po labské cyklostezce. Základní délka naučné stezky s cílem u Chlumu je 18,5 km. Varianta končící v Hořiněvsi měří 18 km. Z naučných tabulí se návštěvník dozví o závěrečných fázích bojí bitvy a zavítá na vojenský hřbitov v Pouchově, dnes části Hradce Králové. Úsek mezi zastaveními 6 (Lochenice) a 7 (Rozcestí), kde naučná stezka vede po trase žluté turistické značky, je do roku 2022 uzavřen kvůli výstavbě dálnice. V roce 2010 vyšel ke stezce průvodce v podobě brožury.
Naučná stezka Josefov – Smiřice – Chlum 1866 / 23,5 km
Informační tabule na 15 zastaveních seznamují s událostmi, které předcházely bitvě u Hradce Králové 3. 7. 1866, ale i s utrpením prostých obyvatel, kteří pečovali o raněné vojáky.
Naučná stezka Bitva u Hradce Králové 3. 7. 1866 – jižní křídlo / 43 km
Počátek a vývoj bitvy zejména v její jižní části na Nechanicku na levém křídle spojených rakousko-saských vojsk a současně významné osobnosti prusko-rakouské války 1866 mapuje naučná stezka, která přímo navazuje na stezku „Centrální bojiště Chlum“.
Značené turistické trasy
Oblast památkové zóny je dobře dostupná i těmito stávajícími turisticky značenými trasa:
Č 99 Hradec Králové, nám. Svobody - Předměřice n.L.
M 114 Všestary, žel. stanice - Rosnice - Probluz - Nový Přím - Hrádek u Nechanic
Č 115 Všestary, žel. stanice - Rozběřice - Chlum - Lípa -Čistěves - Svíb - Máslojedy - Hoříněves, žel. stanice
Ž 116 Lochenice - Neděliště - Chlum - Dlouhé Dvory - Střezetice - Probluz
Č 117 Nechanice, nám. - Hrádek u Nechanic, zámek - Hrádek, kostel - Libčany - Lhota p.Libčany - Osice
Z 118 Prasek - Zvíkov - Kunčice - Hrádek u Nechanic, zámek
Ž 119 Dolní Přím - Jehlice - Hrádek u Nechanic, zámek
Všechny trasy jsou vyznačeny např. v turistické mapě 1:50.000 Hradecko a Pardubicko z edice Klubu českých turistů č. 24
Terén oblasti památkové zóny umožňuje i velmi dobrý a poměrně snadný pohyb na kolech. Proto uvádíme i přehled doporučených cyklistických tras.
V prostorách Muzea války1866 nabízíme žákům základních a středních škol interaktivní program, kdy se zábavnou a smysluplnou formou seznámí s historickými okolnostmi války, průběhem bitvy na Chlumu, životem vojáků a stavem zdravotní péče.
Bojiště je možno si prohlédnout z ptačí perspektivy z rozhledny sousedící s budovou muzea. Stávající rozhledna pochází z r. 1999, nahradila původní, ze které bojiště přehlédl i císař František Josef I. při své návštěvě. Výhled z výšky 35 metrů, za dobrého počasí lákající na panoráma Krkonoš, je vskutku autentický, jelikož v sousedství rozhledny měl za boje stanoviště rakouský hlavní štáb.
- Začátek
- Předchozí
- 1
- 2
- Následující
- Konec