Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Od 1. do 31. března 2024

Program v Muzeu východních Čech 
*program je průběžně doplňován

 

Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Eliščino nábřeží
Pondělí: ZAVŘENO 
Úterý až neděle 10.00 - 18.00 hodin
* Každou poslední středu v měsíci otevřeno od 10 do 20 hodin
* Každou první středu v měsíci je vstup do muzea zdarma

Velikonoční otevírací doba
Velký pátek 29. března 2024                       10 – 18 hodin
Sobota a neděle 30. a 31. března 2024     10 – 18 hodin

Velikonoční pondělí 1. dubna 2024           12 – 18 hodin 

 

Muzeum války 1866
Muzejní stálá expozice je uzavřena.
Důvodem jsou přípravné práce, následná kompletní rekonstrukce a stavba nové stálé expozice.
Otevření je plánováno na červenec 2026.

 

PŘIPRAVUJEME

TAJ JEMNOSTI ANEB NÁVRATY DOMŮ
Od 5. dubna do 27. října 2024
Muzeum východních Čech v Hradci Králové bude hostit výstavu světoznámé a uznávané výtvarné umělkyně Míly Fürstové. 
Po dvaceti pěti letech od své první výstavy v Hradci Králové představí grafička svá díla ve městě, kde vyrůstala a snila svůj sen o kariéře výtvarnice. Výstava poskytne jedinečnou možnost pozorovat vývoj autorčiny tvorby, experimentování s novými technikami, jako je sítotisk, který dílům propůjčuje až éterický nádech zobrazované skutečnosti, nebo prořezávání grafik, vytváření hloubky, a tím i třetího rozměru obrazu. Většina děl bude po skončení výstavy k prodeji.
Součástí vernisáže 4. dubna 2024 bude promítání dokumentu Křídla pro Coldplay v Bio Central. 

 

AKTUÁLNÍ VÝSTAVY   

CO NENAŠLI ARCHEOLOGOVÉ?
Od 8. února do 24. března 2024
Cílem výstavy je přiblížit fenomén amatérských spolupracovníků východočeské archeologie napříč časem a představit jednoho z nejvýznamnějších amatérských hledačů Jana Klena.
Výstava umístěná do původních Kotěrových výstavních vitrín je rozdělena na dvě části. V první (a obsáhlejší) z nich se věnuje detailně osobě Jana Klena, jednoho z nejvýraznějších amatérských archeologů minulého století. Druhá část je zaměřena na současnost, tedy zejména na problematiku tzv. detektorářů.

 

KOUZLO HRAČEK
Do 3. března 2024
Nostalgická výstava hraček ze soukromé sbírky Věry Dvořáčkové potěší nejen děti, ale i dospělé, kteří jistě rádi zavzpomínají, s čím si jako malí hráli. Většina hraček totiž pochází převážně z 2. poloviny 20. století. Návštěvníci se seznámí s panenkami, plyšovými, plastovými, kovovými i dřevěnými hračkami. Výstava připomene také dětskou literaturu.

 

JAN ŽIŽKA - HUSITÉ VE VÝCHODNÍCH ČECHÁCH
Do 21. dubna 2024
Nová výstava seznámuje širokou veřejnost s počátky a průběhem husitské revoluce v oblasti východních Čech. Vedle časové linky sledující historický vývoj bude velká pozornost věnována rovněž dokladům každodennosti, tedy vybavení domácnosti i průniku husitských idejí do výtvarné kultury, například prostřednictvím výjevů na kamnových kachlích. Stranou samozřejmě nezůstává ani tehdejší vojenství. Nedílnou část výstavy tvoří také vybraná výtvarná díla - sochy, obrazy, grafika a jiné, která odrážejí pohled umělců 19. až 20. století na husitskou dobu. Své sbírkové předměty poskytla řada významných institucí.

 

VÝSTAVA VE VÝSTAVĚ
Od 7. do 17. března 2024
V rámci výstavy Jan Žižka – husité ve východních Čechách můžete na krátký čas obdivovat soubor dvaceti čtyř lžic z jasanového dřeva s rukojeťmi zdobenými stříbrným plechem a emaily. O tomto jedinečném nálezu, který pochází z Hradce Králové a bývá datován do konce 15. století, si více můžete přečíst také v brožuře, kterou Muzeum východních Čech v Hradci Králové k výstavě vydalo.

 

ASILI WATU – PŘÍRODNÍ NÁRODY AFRIKYFotografická výstava v Kavárně Muzea východních Čech v Hradci Králové
Od 1. března do 30. dubna 2024
Výstava představí fotografie z cesty Petra Penišky za tradičně žijícími kmeny rovníkové Afriky, které zachycují původní a divoký svět dosud ne zcela pohlcený civilizací.
Fotky jsou spojeny s příběhy a životem přírodních národů, kterých je v Africe kolem dvou tisíc, majících svou kulturu, náboženství, tradice, svébytný způsob života, který postupně a nenávratně mizí.

 

STUDENTSKÝ DESIGN 2024
Od 25. března do 10. dubna 2024
Výstava představí výsledky 32. ročníku celostátní soutěžní přehlídky prací žáků a studentů středních a vyšších odborných škol s výtvarnými a uměleckořemeslnými obory. Přijďte se podívat na nejlepší práce mladé generace umělců a designérů, kteří ukazují neotřelý a jedinečný soudobý pohled na design. Přehlídky se pravidelně účastní téměř 40 uměleckých a uměleckořemeslných škol. Soutěží se v pěti kategoriích - průmyslový design; grafický design; oděv, textil a obuv; sklo, keramika a porcelán; fotografická a multimediální tvorba.
Pořadatelem této akce je Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové.

 

STÁLÁ EXPOZICE CESTY MĚSTA

Přijďte si prohlédnout stálou interaktivní expozici Cesty města, která přibližuje historii Hradce Králové od pravěku až po období první republiky. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Expozice má celkem tři tematické části :
K městu českých královen
Prologem expozice je úvodní část věnovaná historii osídlení královéhradeckého návrší a přilehlého okolí od doby paleolitu až po mladší dobu železnou. Její stěžejní část zachycuje časové období 13. až 16. století a zaměřuje se zejména na význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a urbanistickou výstavbu města.
K pevnosti
Tato část expozice zpracovává historické období Hradce Králové od baroka až po prusko-rakouskou válku 1866. V přední části expozice je imitace švédské fortifikace připomínající dobu třicetileté války, odkud se bude do hlavní části expozice procházet replikou pevnostní brány ukotvené v pevnostní zdi.
K Salonu republiky
Třetí část expozice přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století. Expoziční sály se od předchozích dvou částí liší v zapojení multimédií, k čemuž vybízí samotné historické období, jemuž se expozice věnuje. 

   

AKCE     

12. března 2024 / od 16 hodin / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY/ základní vstupné 120 Kč
JAN ŽIŽKA – HUSITÉ VE VÝCHODNÍCH ČECHÁCH
Výstavu představí oba její autoři Petra Rokoská a Radek Bláha. Kromě časové linky sledující historický vývoj bude velká pozornost věnována průniku husitských idejí do výtvarné kultury, například prostřednictvím výjevů na kamnových kachlích. Stranou samozřejmě nezůstane ani tehdejší vojenství. Nedílnou část výstavy tvoří také výtvarná díla, která odrážejí pohled umělců 19. až 20. století na husitskou dobu. A výjimečně také bude součástí prohlídky soubor dvaceti čtyř lžic z jasanového dřeva s rukojeťmi zdobenými stříbrným plechem a emaily z konce 15. století, které budou ve výstavě k vidění pouze od 7. do 17. března 2024.

 

19. března 2024 / od 17 hodin / CESTOVATELSKÁ BESEDA / vstup zdarma 
CESTOVATELSKÝ KUFŘÍK aneb „NA CESTÁCH S PETREM VOLDÁNEM“

Beseda s dlouholetým rozhlasovým zpravodajem a spolupracovníkem České televize Petrem Voldánem je zároveň živou nahrávkou pořadu Českého rozhlasu Hradec Králové a Pardubice.
Tentokrát navštívíme tři státy u Baltu - Litvu, Lotyšsko a Estonsko.
Je Litva jen zemí čápů a jantaru? A kde se tam vzala Hora křížů? Kde si dávají sraz lidé v hlavním městě Lotyšska a jak vás unikátní socha v Rize může přenést do říše pohádek? Které město charakterizují vycházkové hole a jak jsou spojeny Ratibořice s Lotyšskem? Za koho se pokládají Estonci a co ještě zajímavého nabízí země s průměrnou nadmořskou výškou 50 metrů? Proč se právě Estonsku říká digitální zázrak a my ho asi jen tak nedoženeme?
A bude toho ještě mnohem víc. Kapacita je omezena, proto je nezbytná rezervace míst:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo +420 773 713 397. 

 

27. března 2024 / od 16 hodin / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA DEPOZITÁŘŮ / základní vtupné 120 Kč
OTEVŘENÉ DEPOZITÁŘE
Prohlídka otevřených depozitářů bude zahájena ve vestibulu budovy muzea na Eliščině nábřeží. Průvodci vás zavedou do muzejní budovy v Gayerových kasárnách, kde navštívíte otevřené depozitáře archeologie, militarií, uměleckého průmyslu a lihových preparátů. Dozvíte se, jaká jsou specifika práce s jednotlivými sbírkami. V ceně je vstup do všech výstav nebo do stálé expozice. 
Kapacita je omezena, nezbytná je proto rezervace míst ZDE. 

 

AKCE PRO DĚTI 

17. března 2024 / od 15 hodin / MUZEJNÍ NEDĚLE s rezervací / vstupné děti od 6 let 70 Kč, dospělí 90 Kč
MUZEJNÍ NEDĚLE V PEVNOSTI
Přijďte si vyzkoušet, jak se žilo v Hradci Králové poté, co ho nechala Marie Terezie přestavět na vojenskou pevnost.
Podíváte se, jak vypadalo opevnění města, sestavíte si velkoformátový plán pevnosti a dozvíte se také, jak se pevnost osvědčila v prusko-rakouské válce. Navíc si budete moci vyzkoušet uniformy jednotlivých stran této války.
Rezervace míst ZDE.
Vhodné pro děti pro děti od 6 let..

 

KLUB SENIORŮ

7. března 2024 / 10 hodin / PŘEDNÁŠKA VE STUDIJNÍ VĚDECKÉ KNIHOVNĚ / vstup pro členy klubu zdarma
DUBOVÝ TREZOR ANEB PERNŠTEJNSKÁ TRUHLA NA PARDUBICKÉM ZÁMKU
Přednáška Michala Hambálka je věnovaná pokladu skrytému ve sklepení pardubického zámku. Poklad, který není vyroben ze zlata nebo stříbra, ale z obyčejných materiálů dřevo a kov – přes tři metry dlouhá truhla, která sloužila bohatému velmoži Vilémovi z Pernštejna jako pokladnice. Kolem tohoto jedinečného předmětu se koncentruje pestrá škála témat jako je tesařské řemeslo, stavebně-historický průzkum, konzervování a další.

 

21. března 2024 / 10 hodin / PŘEDNÁŠKA VE STUDIJNÍ VĚDECKÉ KNIHOVNĚ / vstup pro členy klubu zdarma
PŘEDNÁŠKA ŽIVÉ TRADICE ANEB PŘÍKLAD ETNOGRAFICKÉ DOKUMENTACE OBYČEJŮ
Přednáška Michala Hambálka se zaměří na tradice a zvyky regionu východních Čech.  Dozvíte se například, proč se stavěly máje, které se byly de facto dočasnými dominantami obcí. Řeč bude i o dalších starobylých a dodnes praktikovaných zvycích, například o stínání kohouta nebo vodění Jidáše. Přednáška se zaměří také na metodu dokumentace těchto tradic a koncepci jejich ochrany.

 

Muzejní kavárna

Vychutnejte si u nás svůj oblíbený zákusek a kávu v příjemném prostředí budovy s geniem loci.
Můžete u nás ochutnat pralinky, makronky, větrníky, dorty a mnoho dalších zákusků z naší výrobny. Denně pro vás připravujeme i obložené chleby s vlastními pomazánkami a nejen ty.

Provozní doba:

Pondělí                             ZAVŘENO
Úterý až neděle               10 - 18 hodin

 

Knihovna Muzea východních Čech v Hradci Králové

Gayerova kasárna, Opletalova 334, 500 03 Hradec Králové
tel.: 495 534 798, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Provozní doba:
Pondělí       9-12      13-17
Středa         9-12      13-17

Číst 970 krát Naposledy změněno %AM, %02 %265 %2024 %07:%dub