Program muzea v lednu 2023

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Program v Muzeu východních Čech a v expozici Muzea války 1866 na Chlumu.
*program je průběžně doplňován

Každou první středu v měsíci je vstup do muzea ZDARMA.

 

AKTUÁLNÍ VÝSTAVY

ČETNICKÉ HUMORESKY V SALONU REPUBLIKY
Do 26. března 2023
Výstava Četnické humoresky v Salonu republiky má dvě roviny. První je seznámení návštěvníka s četníky, coby hlavními garanty bezpečnosti v prvním československém státě, dále chce přiblížit jejich vzhled, všední den i nebezpečné stránky jejich odpovědné služby. Návštěvníci uvidí dioramata, zbraně či stejnokroje. Lidský rozměr přibližuje digitální nadstavba, ve které je příběhem několika četníků provedou herci známí z kriminálek České televize. Druhá rovina výstavy přibližuje vztah populárního seriálu Četnické humoresky a reality královehradeckého četnictva. Zde se návštěvníci seznámí s četnickými útvary v Hradci Králové, lokacemi případů a spatří předměty dotýkané hradeckými četníky. 

 

JÁ, UPÍR, PŘISTÁNÍ POVOLUJI!
Do 23. dubna  2023
Ne, žádný horor nebo detektivku nečekejte. UPÍR byl volací znak vojenského letiště v Hradci Králové ve druhé polovině 20. století. Letiště v sousedních Pardubicích mělo volací znak PRVEK. Právě o leteckém životě v těchto dvou městech a na těchto dvou leteckých základnách bude pojednávat zcela unikátní výstava. Své si v ní najdou nejen páni kluci všech věkových kategorií, ale i nejširší veřejnost. Skutečné letouny se do historické budovy MVČ na Eliščině nábřeží bohužel nevešly, ale jejich modely, skutečné zbraně, výstroj, ale i předměty z běžného života na letišti i v kruhu rodinném ano. Těšíme se na vás!

 

MĚNÍCÍ SE SVĚT – POSLEDNÍ LOVCI A PRVNÍ ZEMĚDĚLCI (NEJEN) VE VÝCHODNÍCH ČECHÁCH
Do 12. listopadu 2023
Přibližně před 7500 lety na našem území končila éra lovců a sběračů, kterou označujeme slovem mezolit, a začala období zemědělců, neboli neolit. Jak moc se oba tyto světy odlišovaly? A co se vlastně stalo s původními lovci poté, co na naše území dorazili zemědělci? Nová archeologická výstava sezóny na tyto otázky odpoví. Ačkoliv je zaměřena zejména na náš region, představuje i řadu zajímavých nálezů z dalších míst v Evropě.

  

STÁLÁ EXPOZICE CESTY MĚSTA

Přijďte si prohlédnout stálou interaktivní expozici Cesty města, která přibližuje historii Hradce Králové od pravěku až po období první republiky. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Expozice má celkem tři tematické části :
K městu českých královen
Prologem expozice je úvodní část věnovaná historii osídlení královéhradeckého návrší a přilehlého okolí od doby paleolitu až po mladší dobu železnou. Její stěžejní část zachycuje časové období 13. až 16. století a zaměřuje se zejména na význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a urbanistickou výstavbu města.
K pevnosti
Tato část expozice pojsta k pevnostiímá historické období Hradce Králové od baroka až po prusko-rakouskou válku 1866. V přední části expozice je imitace švédské fortifikace připomínající dobu třicetileté války, odkud se bude do hlavní části expozice procházet replikou pevnostní brány ukotvené v pevnostní zdi.
K Salonu republiky
Třetí část expozice přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století. Expoziční sály se od předchozích dvou částí liší v zapojení multimédií, k čemuž vybízí samotné historické období, jemuž se expozice věnuje. 

 

AKCE 

10. ledna 2023 / od 17 hodin / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY / vstupné 120 Kč
MĚNÍCÍ SE SVĚT
Co se dělo na východě Čech v závěru poslední doby ledové a následujících tisíciletích? Jací lidé tehdy žili na našem území? A jaké artefakty z této doby pochází? Na tyto otázky odpovídá výstava sezóny nazvaná Měnící se svět, kterou vás provede její autor Petr Čechák. Přiblíží vám rozdíly i podobnosti ve světě posledních lovců a prvních zemědělců ve východních Čechách.

 

15. ledna 2023 / od 14 hodin / KOMENTOVANÁ PROCHÁZKA / vstupné 90 Kč
OBCHŮZKA S ČETNÍKY 
Pojďte zjistit, která z míst v centru Hradce Králové mají co do činění s československými četníky známými ze seriálu České televize Četnické humoresky. Vydejte se s autory výstavy Četnické humoresky v Salonu republiky na speciální obchůzku po četnických stopách. Dozvíte se, kde měl svou četnickou stanici nikoliv Karel, nýbrž Josef Arazim, kde v centru Hradce Králové došlo k potlačení protistátní demonstrace nebo na které z hradeckých ulic se dochovala pomůcka k vyšetřování prvorepublikových dopravních nehod. Sraz účastníků je po zakoupení vstupného před budovou Muzea východních Čech. Časová náročnost je max. 2 hodiny.
* Vstupné na obchůzku zároveň zahrnuje vstup do výstavy Četnické humoresky v Salonu republiky

 

17. ledna 2023 / od 17 hodin / PREMIÉRA FILMU v přednáškovém sále / vstup zdarma
VĚNNÁ MĚSTA ČESKÝCH KRÁLOVEN
Polička, Vysoké Mýto, Chrudim, Hradec Králové, Jaroměř, Dvůr Králové nad Labem, Trutnov, Nový Bydžov a středočeský Mělník: těchto devět měst se v současné době hrdě hlásí ke své minulosti a rozličnými kulturními akcemi si připomíná dřívější příslušnost k věnnému majetku českých královen. Kde jsou historické kořeny této tradice a jak se v průběhu staletí vyvíjela? Vydejme se prostřednictvím naučného filmu na cestu časem a hledejme odpovědi na tyto i další otázky. Seskupení královských věnných měst totiž představuje svou šestisetletou historií významnou součást národního kulturního dědictví.

 

24. ledna 2023 / od 17 hodin / CESTOVATELSKÁ BESEDA v Kavárně Muzeum / vstup zdarma
“NA CESTÁCH S PETREM VOLDÁNEM” - NEOBJEVENÉ SKOTSKO
Cestovatelská beseda a zároveň živá nahrávka pořadu Českého rozhlasu Hradec Králové a Pardubice “Na cestách s Petrem Voldánem” vás zavede do Skoska.
Řeč bude nejen o mužských “skotských sukních" nebo legendární Lochnesce. Bývalý rozhlasový zpravodaj  ve Velké Británii Petr Voldán nezapomene ani na dudáky, golf nebo Robinsona, který se vlastně od břehů Skotska vydal do světa. Dozvíte se i zajímavosti o jachtě britské královské rodiny, poodhalíme společně tajemství nádherných šperků z obyčejného vřesu a opomenuty nezůstanou ani naše stopy ve Skotsku. Besedu doplní autentické předměty k tématům a podrobnosti ze zákulisí natáčení pořadu České televize Postřehy odjinud.
Rezervace míst: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo +420 773 713 397.

 

31. ledna 2023 / od 17 hodin / PŘEDNÁŠKA v přednáškovém sále / vstupné 50 Kč
ČETNICKÉ HUMORESKY V SALONU REPUBLIKY
Přednáška Mgr. Miloše Bernarta bude věnovaná československému četnictvu, populárnímu seriálu Četnické humoresky a dozvíte se také, jak se četníci z Hradce Králové dostali na brněnskou pátračku. Přijďte zjistit, jak vypadal skutečný Arazim, Jarý, Šiktanc, Turko, Jiroušek, Šebestík a mnozí další, kdo se vůbec mohl stát četníkem, jak byl vystrojen i vyzbrojen, jak vypadala četnická stanice, kasárna, nebo jak se za druhé světové války četníci zapojovali do odboje? S hradeckými četníky pak usedněte na služební motocykl, do auta i autokaru a na chvíli i vzlétněte do oblak.

 

AKCE PRO DĚTI

15. ledna 2023 / od 15 hodin / MUZEJNÍ NEDĚLE s rezervací / Vstupné děti do 6 let 20 Kč, děti nad 6 let 70 Kč, dospělí 90 Kč
K MĚSTU ČESKÝCH KRÁLOVEN
Přijďte se trochu netradičně seznámit s naší expozicí Cesty města. Komentovaná prohlídka pro děti bude věnována části K městu českých královen. Přeneseme se společně o šest století nazpátek a na vlastní oči spatříme, jak středověký Hradec Králové vypadal. Nebudeme se ale jen dívat a poslouchat, samozřejmě se i přímo do života středověkého města zapojíme. Vyzkoušíme si například, jak náročnou práci měli písaři a stavitelé nebo s jakými hračkami si musely vystačit tehdejší děti.
Z kapacitních důvodů je počet návštěvníků omezen.
Na prohlídku je nutné se předem přihlásit na ZDE.
Program je vhodný pro děti od 6 let.

 

31. leden 2023 / od 14 hodin / S VYSVĚDČENÍM DO MUZEA / Vstupné dospělí 90 Kč, děti zdarma po předložení vysvědčení
MĚNÍCÍ SE SVĚT
Chcete se dozvědět o životě pravěkých lovců a prvních zemědělců? Pro rodiny s dětmi bude připravena hledačka s úkoly, ve které si děti například vyzkouší pazourkové nástroje, podívají se pod mikroskopem na mušky uvízlé v jantaru a podobně. Po splnění úkolů bude na děti čekat drobná odměna.

 

KLUB SENIORŮ

5. ledna 2023 /od 10 hodin / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY / vstup pro členy klubu zdarma
JÁ, UPÍR, PŘISTÁNÍ POVOLUJI!
Tato výstava je prvním uceleným shrnutím činnosti leteckých útvarů na východě Čech ve druhé polovině 20. století. Hradec Králové a Pardubice byla ve své době významná letecká města a vojenské letectví se pro ně stalo historickým fenoménem. Osudy obou letišť byly navíc po celou dobu vzájemně propojené. Výstava není koncipována jen technicky, ale snaží se vykreslit i ostatní aspekty života letectva. Díky tomu si však na své kromě fandů letectví přijdou i běžní návštěvníci, kteří se o létání a také o tehdejší každodennosti dozvědí mnoho zajímavého. Výstavou provede její autor a ředitel Muzea východních Čech docent Petr Grulich.

 

26. ledna 2023 / od 10 hodin / PŘEDNÁŠKA VE STUDIJNÍ A VĚDECKÉ KNIHOVNĚ/ vstup pro členy klubu zdarma
OSUDY VÝCHODOČESKÉHO VOJENSKÉHO LETECTVÍ 1945–1993 V KOSTCE
Přednáška docenta Petra Grulicha, ředitele Muzea východních Čech v Hradci Králové, se bude věnovat nejdůležitějším momentům v poválečné éře československého letectva, které bylo s regionem východních Čech pevně spjato. Přednáška navazuje na výstavu Já, UPÍR, přistání povoluji! a doplní ji o řadu faktů, kterým během komentované prohlídky nebude možné věnovat pozornost.

 

Muzeum války 1866

Můžete se těšit na zpřehledněnou expozici, panelovou výstavu věnovanou archeologii konfliktů 19. století. Také se seznámíte s uniformami, výzbrojí a výstrojí armád, které se 3. 7. 1866 střetly u Hradce Králové v největší polní bitvě svedené na území České republiky. K dispozici jsou služby našich průvodců, kteří vás ochotně provedou areálem pomníků a válečných hřbitovů hradeckého bojiště.
Do 25. března 2023 je expozice otevřena pouze v sobotu a v neděli od 10 do 16 hodin.
Do 25. března 2023 je rozhledna uzavřena.

Provozní doba:

Pondělí až pátek            ZAVŘENO
Sobota a neděle            10 - 16 hodin
1. ledna 2023                     zavřeno

 

Muzejní kavárna

Srdečně vás zveme do muzejní kavárny, kde na vás čekají dobroty z cukrářství Makronky Malý princ. Přijďte si příjemně posedět a ochutnat domácí makronky, zákusky a dorty, výběrovou kávu i čaje, včetně kvalitního vína z českého vinařství.

Provozní doba:

Pondělí                            ZAVŘENO
Úterý až neděle              10 - 18 hodin
1. ledna 2023                     zavřeno

 

Knihovna Muzea východních Čech v Hradci Králové

Gayerova kasárna, Opletalova 334, 500 03 Hradec Králové
tel.: 495 534 798, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Provozní doba:
Pondělí       9-12      13-17
Středa         9-12      13-17

Číst 1414 krát Naposledy změněno %PM, %01 %734 %2023 %17:%úno