Program muzea v listopadu 2022

Program v Muzeu východních Čech a v expozici Muzea války 1866 na Chlumu.
*program je průběžně doplňován

 

PŘIPRAVUJEME

JÁ, UPÍR, PŘISTÁNÍ POVOLUJI!
Od 2. prosince 2022 do 23. dubna  2023
Ne, žádný horor nebo detektivku nečekejte. UPÍR byl volací znak vojenského letiště v Hradci Králové ve druhé polovině 20. století. Letiště v sousedních Pardubicích mělo volací znak PRVEK. Právě o leteckém životě v těchto dvou městech a na těchto dvou leteckých základnách bude pojednávat zcela unikátní výstava. Své si v ní najdou nejen páni kluci všech věkových kategorií, ale i nejširší veřejnost. Skutečné letouny se do historické budovy MVČ na Eliščině nábřeží bohužel nevešly, ale jejich modely, skutečné zbraně, výstroj, ale i předměty z běžného života na letišti i v kruhu rodinném ano. Těšíme se na vás!

 

AKTUÁLNÍ VÝSTAVY

ČETNICKÉ HUMORESKY V SALONU REPUBLIKY
Do 26. března 2023
Výstava Četnické humoresky v Salonu republiky má dvě roviny. První je seznámení návštěvníka s četníky coby hlavními garanty bezpečnosti v prvním československém státě, dále chce  přiblížit jejich vzhled, všední den i nebezpečné stránky jejich odpovědné služby. Návštěvníci uvidí dioramata, zbraně či stejnokroje. Lidský rozměr přiblíží digitální nadstavba, ve které je příběhem několika četníků provedou herci známí z kriminálek České televize. Druhá rovina výstavy přibližuje vztah populárního seriálu Četnické humoresky a reality královehradeckého četnictva. Zde se návštěvníci seznámí s četnickými útvary v Hradci Králové, lokacemi případů a spatří předměty dotýkané hradeckými četníky. 

 

MĚNÍCÍ SE SVĚT – POSLEDNÍ LOVCI A PRVNÍ ZEMĚDĚLCI (NEJEN) VE VÝCHODNÍCH ČECHÁCH
Do 12. listopadu 2023
Přibližně před 7500 lety na našem území končila éra lovců a sběračů, kterou označujeme slovem mezolit, a začala období zemědělců neboli neolit. Jak moc se oba tyto světy odlišovaly? A co se vlastně stalo s původními lovci poté, co na naše území dorazili zemědělci? Nová archeologická výstava sezóny na tyto otázky odpoví. Ačkoliv je zaměřena zejména na náš region, představuje i řadu zajímavých nálezů z dalších míst v Evropě.

  

STÁLÁ EXPOZICE CESTY MĚSTA

Přijďte si prohlédnout stálou interaktivní expozici Cesty města, která přibližuje historii Hradce Králové od pravěku až po období první republiky. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Expozice má celkem tři tematické části :
K městu českých královen
Prologem expozice je úvodní část věnovaná historii osídlení královéhradeckého návrší a přilehlého okolí od doby paleolitu až po mladší dobu železnou. Její stěžejní část zachycuje časové období 13. až 16. století a zaměřuje se zejména na význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a urbanistickou výstavbu města.
K pevnosti
Tato část expozice pojsta k pevnostiímá historické období Hradce Králové od baroka až po prusko-rakouskou válku 1866. V přední části expozice je imitace švédské fortifikace připomínající dobu třicetileté války, odkud se bude do hlavní části expozice procházet replikou pevnostní brány ukotvené v pevnostní zdi.
K Salonu republiky
Třetí část expozice přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století. Expoziční sály se od předchozích dvou částí liší v zapojení multimédií, k čemuž vybízí samotné historické období, jemuž se expozice věnuje. 

 

AKCE 

1. listopadu 2022 / od 17 hodin / PŘEDNÁŠKA V PŘEDNÁŠKOVÉM SÁLE / vstupné 50 Kč, zlevněné 20 Kč
MĚNÍCÍ SE SMRT
Smrt je přirozenou součástí života a platilo to pochopitelně i v době kamenné. Kdy ale lidé začali pohřbívat? Kolika se dožívali lovci mamutů? Lišily se nějak pohřební zvyklosti u posledních lovců a prvních zemědělců? A z jaké doby pochází nejstarší pohřby ve východních Čechách? Přednáška Mgr. Petra Čecháka, Ph.D. doplňující aktuální výstavu Měnící se svět se zaměří právě na tato témata.

 

25. - 27. listopadu 2022
XXXIII. MUZEJNÍ ADVENTNÍ TRH
Pátek 15.00 - 20.00 hodin, sobota 9.00 - 19.00 hodin, neděle 9.00 - 16.00 hodin / vstupné do vnitřních prostor jednotné 90 Kč.
Přijměte pozvání na již 33. Muzejní adventní trh, poslechněte si koledy, zastavte se s přáteli a zapomeňte na předvánoční shon. Potěšte se zručností poctivých a oceněných lidových řemeslníků z celé republiky nabízejících široký sortiment kvalitních výrobků z přírodních materiálů v podobě perníků, šperků, svíček z včelího vosku, mýdla či perličkových ozdob z Poniklé a mnoho dalších produktů. V sobotu připravujeme workshopy s oceněnými řemeslníky. Bude možné nahlédnout pod ruce formířů a vyzkoušet si například techniku modrotisku, i jak se taková forma na modrotisk vyrábí, dále objevit kouzlo zdobených perníčků nebo výroby betlémových figurek. Přijďte prožít první adventní víkend spjatý s předvánoční tradicí v neopakovatelné atmosféře ojedinělé Kotěrovy stavby.
Venkovní program trhů je zdarma. Jednotné denní vstupné 90 Kč platí pouze do vnitřních prostor muzea a umožňuje návštěvu všech výstav a expozic. 

 

AKCE PRO DĚTI

20. listopadu 2022 / od 15 hodin / MUZEJNÍ NEDĚLE s rezervací / Vstupné děti do 6 let 20 Kč, děti nad 6 let 70 Kč, dospělí 90 Kč
K SALONU REPUBLIKY
Hradci Králové se před sto lety říkalo "Salon republiky." Byl tehdy městem mnoha krásných nových staveb, ale také míst, která lákala k různým dobrodružstvím a zážitkům. Jak jen to muselo vonět třeba ve starém koloniálu, nebo jaký zážitek musela být pro tehdejší děti návštěva biografu! Přijďte s dětmi okusit něco z kouzla prvorepublikového města. Expozici "K salonu republiky" si společně projdeme a řadu věcí si i vyzkoušíme. Děti se mimo jiné podívají právě do kinosálu, vyzkouší si obsluhu kavárny nebo klobouky v módním salonu.  Rovněž si budou moct vyplnit i dobové vysvědčení perem. Z kapacitních důvodů je počet návštěvníků omezen.
Na akci je třeba se předem přihlásit ZDE.
Program je vhodný pro děti od 6 let.

 

KLUB SENIORŮ

10. listopadu 2022 /od 10 hodin / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY / vstup pro členy klubu zdarma
ČETNICKÉ HUMORESKY V SALONU REPUBLIKY
Výstava odkazující na stejnojmenný seriál České televize, který se stal fenoménem již dvou generací televizních diváků, se zakládá nejen na osudech skutečných československých četníků, ale také připomene, že se řada seriálových případů odehrála ve východních Čechách 30. let 20. století. Předlohou se totiž staly osudy četnické pátrací stanice Hradec Králové. Návštěvník se také seznámí s fungováním a každodenností četnického sboru. Výstavou provedou autoři Mgr. Jan Hrubecký a Mgr. Miloš Bernart.

 

24. listopadu 2022 / od 10 hodin / PŘEDNÁŠKA VE STUDIJNÍ A VĚDECKÉ KNIHOVNĚ / vstup pro členy klubu zdarma
ČETNICTVO PŘI OBRANĚ ORLICKÝCH HOR ROKU 1938 
Hradec Králové byl za 1. republiky v pravdě "četnickým městem", jelikož zde sídlily všechny útvary, ke kterým evoluce struktury četnictva dospěla. Jaká byla ale role četnictva mimo rámec města? A jak se promítala v pohnuté době konce 30. let? Na tyto a další otázky odpoví v přednášce Mgr. Jan Hrubecký.

 

Muzeum války 1866

Můžete se těšit na zpřehledněnou expozici, panelovou výstavu věnovanou archeologii konfliktů 19. století. Také se seznámíte s uniformami, výzbrojí a výstrojí armád, které se 3. 7. 1866 střetly u Hradce Králové v největší polní bitvě svedené na území České republiky. K dispozici jsou služby našich průvodců, kteří vás ochotně provedou areálem pomníků a válečných hřbitovů hradeckého bojiště.
Do 31. března 2023 jsou expozice a rozhledna otevřeny pouze v sobotu a v neděli od 10 do 16 hodin. 

Provozní doba:

Pondělí až pátek            ZAVŘENO
Sobota a neděle            10 - 16 hodin

 

Muzejní kavárna

Srdečně vás zveme do muzejní kavárny, kde na vás čekají dobroty z cukrářství Makronky Malý princ. Přijďte si příjemně posedět a ochutnat domácí makronky, zákusky a dorty, výběrovou kávu i čaje, včetně kvalitního vína z českého vinařství.

Provozní doba:

Pondělí                            ZAVŘENO
Úterý až neděle              10 - 18 hodin

 

Knihovna Muzea východních Čech v Hradci Králové

Gayerova kasárna, Opletalova 334, 500 03 Hradec Králové
tel.: 495 534 798, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Provozní doba:
Pondělí       9-12      13-17
Středa         9-12      13-17