16. 11. 2020

17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii

Nadcházející 31. výročí „sametové revoluce“ roku 1989 bude letos kvůli koronavirové pandemii probíhat jinak, určitě komorněji a intimněji, bez velkých shromáždění a setkávání. Proto i my Vám nabízíme možnost ohlédnutí, jen touto - dnes tak typickou - distanční formou. Ohlédnutí, které je sice jen rok staré, ale už i to už je historie.

 

Historička Muzea východních Čech v Hradci Králové PhDr. Jaroslava Pospíšilová pro Vás připravila třicet vzpomínek a jedno poselství pro dnešek i roky budoucí...

"Pro vlastní dokumentaci jsem si tehdy z nich jako pracovnice Historického oddělení muzea pořizovala fotografie a některé z nich jsem pro Vás vybrala. Připomenou výstavu dobových fotografií a stavbu papírové zdi na Ulrichově náměstí. Na jejím vzniku se podíleli studenti všech typů místních škol i veřejnost. Bohužel si s ní neblaze pohrál liják s vichřicí, ale nedali jsme se. Návštěvníci nedělního "Happeningu 17. listopadu" zeď se vzkazy uviděli zase v plné kráse. Emotivní bylo i večerní setkání na náměstí univerzitního kampusu nově nesoucího jméno Václava Havla, odhalení studentského památníku i průvod se svíčkami na Pivovarské náměstí, kde program pokračoval."

 

K připomínce 30. výročí listopadových událostí v Hradci Králové spojily v roce 2019 své síly různé instituce: Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Univerzita Hradec Králové, Státní okresní archiv a Centrum uměleckých aktivit Hradec Králové a připravily řadu akcí.

Možná jste si i vy pořizovali své momentky z loňských oslav. Budeme rádi, když se s námi o ně podělíte.

PhDr. Jaroslava Pospíšilová:
 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 +420 495 534 798
 Malé náměstí 123, Hradec Králové