Nález je cenný nejen pro své stáří více než tři tisíce let, ale také pro svou zachovalost. Soubor 25 bronzových předmětů byl uložen v keramické nádobě a byl poměrně málo poškozený orbou. Díky vzornému přístupu nálezce Pavla Černého se podařilo vyjmout nádobu i s obsahem v celistvosti.
https://muzeumhk.cz/program/zajimavosti/919-nalez-bronzoveho-pokladu-na-hradecku.html#sigProId9430d0d6c9
Nádoba posléze putovala do královéhradecké fakultní nemocnice na snímkování počítačovým tomografem. Výsledkem je trojrozměrný model uložení předmětů v nádobě, který dává tušit, že některé předměty mohly být původně spojené. Teprve po tomto vyšetření putoval náš pacient k preparaci. Postup rozebírání nádoby a jejího obsahu byl pečlivě dokumentován. Hliněná výplň nádoby poslouží dalším přírodovědným analýzám. Jedovatá měděnka uvolňující se z bronzových předmětů někdy může zakonzervovat organické materiály, které vypovídají o přírodních podmínkách a krajině v době uložení nálezu. Na výsledky analýz si ovšem odborníci i veřejnost bude muset několik měsíců počkat.
https://muzeumhk.cz/program/zajimavosti/919-nalez-bronzoveho-pokladu-na-hradecku.html#sigProId4e10a8c266
Co lze o nálezu říct dnes? Sestává z početného souboru srpů a zlomků seker. Součástí depotu byly také dva bronzové náramky, přívěsek v podobě miniaturního meče a především zlomky spony s bohatě zdobeným plechovým štítkem a dvěma růžicemi. Zejména dva posledně jmenované předměty přesahují významem běžný inventář nalezišť své doby a jistě patřil k velmi prestižním a luxusním předmětům. Depot uložili do země příslušníci lužické kultury, jimž náleží i nejstarší fáze nedalekého rozsáhlého pohřebiště zkoumaného královéhradeckým muzeem v 50. a 60. letech v polích mezi Skalicí a Smiřicemi. Naleziště tehdy vydalo přes 600 žárových hrobů.
Autor: PhDr. Miroslav Novák, Ph.D.