05. 02. 2025

Výroba modrotiskových forem je na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR

 

Ministerstvo kultury zapsalo výrobu modrotiskových forem do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR. Královéhradecký kraj má na tomto seznamu zapsané již tři položky, a to Východočeské loutkářství a Tradici krajkářství na Vamberecku. Nominaci výroby modrotiskových forem předložilo Muzeum východních Čech v Hradci Králové. 

 

Zápis do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR je výsledkem dlouhodobé několikaleté spolupráce Muzea východních Čech v Hradci Králové s formíry Milanem Bartošem a Jaroslavem Pluchou a Městským muzeem ve Dvoře Králové nad Labem. Prvním krokem k zápisu do národního seznamu byl zápis do krajského seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury v roce 2022.

„Výroba modrotiskových forem patří k řemeslům přímo ohrožených zánikem. Milan Bartoš a Jaroslav Plucha jsou posledními zástupci tohoto řemesla, které je pro výrobu modrotisku zásadní. Aby tiskařská tradice nezanikla a mohla se dále rozvíjet, je nesmírně důležité nenarušit tradiční technologické postupy založené na profesionální práci formíře a modrotiskových dílen,“ vysvětluje etnografka Muzea východních Čech v Hradci Králové Martina Vlčková.

 

Samotné formy představují základní pomůcku pro tiskaře a slouží k negativnímu potiskování při výrobě modrotisku. Formy v minulosti zhotovovali barvíři nebo samotní tiskaři, většinou si je však objednávali od profesionálních řezbářů, formířů. Jejich výrobou proslula zejména oblast severovýchodních Čech s centry ve Dvoře Králové nad Labem, Nové Pace a Semilech. Současná tvorba navazuje na původní výrobu tiskařských forem rozšířenou ve Dvoře Králové nad Labem a pramenně doloženou od poloviny 19. století. Použití dřevěných, kovových nebo kombinovaných tiskařských forem je nezbytnou součástí technologického procesu výroby modrotisku.

 

Formíři Milan Bartoš a Jaroslav Plucha dnes pracují v dílně vybavené stroji ze třicátých let 20. století pro úpravu mosazných plíšků a drátků. Opravují a restaurují staré formy, zhotovují jejich kopie nebo vyrábí nové, například pro edukační programy nebo pro návrháře a výtvarníky. Spolupracovali například se Zuzanou Osako na formě se vzorem pro nástupovou kolekci českého olympijského týmu na hrách v Tokiu. Oba muži získali za udržování tradičního modrotisku ocenění Zlatý kolovrat.

 

Dnešní formířství se přizpůsobuje požadavkům různorodých skupin zadavatelů a tradiční řemeslo za použití původních technologických postupů obohacuje novým estetickým pojetím.

Hlavním účelem Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky je ochrana, zachování, identifikace, rozvoj a podpora nemateriálního kulturního dědictví na území České republiky. Do seznamu je v současné době zapsáno 36 položek.

 

18. února 2025 převzali zástupci Muzea východních Čech v Hradci Králové, Královéhradeckého kraje a formír Milan Bartoš v Nostickém paláci v Praze od ministra kultury Martiny Baxy certifikát o zápisu Výroby modrotiskových forem na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR.

 

foto z předávánícertifikát

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                            Foto: Ministerstvo kultury České republiky