28. ročník Konference konzervátorů-restaurátorů

V Národním muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se 10. září - 12. září 2019 konal 28. ročník Konference konzervátorů-restaurátorů.

Konzervátorka Muzea východních Čech v Hradci Králové Bc. Andrea Černá se zúčastnila konference s posterovou prezentací s názvem Sanační konzervace bronzové sochy chlapce z průčelí budovy muzea Východních Čech v Hradci Králové.

Bronzová socha chlapce byla realizována v roce 1911 podle návrhu Stanislava Suchardy. Celkový stav sochy byl dobrý. Materiálový průzkum, který byl proveden ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou, ukázal, že socha byla vyrobena z tzv. červeného bronzu a byla nesouvisle pokryta černou a tmavě zelenou ušlechtilou patinou, divokou patinou světle zelené barvy a nečistotami.

Záměr sanační konzervace byl schválen pracovníky Územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Josefově. Záměrem bylo především odstranění divoké patiny se zachováním patiny ušlechtilé, odstranění druhotných korozních produktů a nečistot a konzervace bronzové sochy, aby mohla být navrácena zpět do průčelí muzea.

Celou posterovou prezetanci s názvem Sanační konzervace bronzové sochy chlapce z průčelí budovy muzea Východních Čech v Hradci Králové je možné si prohlédnout zde: bronzová_socha_chlapce_z_průčelí_budovy_muzea_východních_čech_v_hradci_králové.pdf

bronzová socha před konzervováním