Vánoční variace. Historické a současné vánoční ozdoby - výstava

Od 5. listopadu 2021 do 6. února 2022.

Výstava představí návštěvníkům historické vánoční ozdoby ze sbírky Věry Dvořáčkové a také různorodou tvorbu současných výrobců z oblasti severovýchodních Čech. Zároveň také nabízí ohlédnutí za tradicí výroby vánočních ozdob z různorodých materiálů. Návštěvníci uvidí ozdoby z papíru, vaty, leonského drátu, skleněného vlákna, vosku i tradičního skla. Produkce foukaných skleněných ozdob současných firem je zaměřená na moderní a designové dekory, netradiční zpracování, působivé barevné kombinace i tradiční vzory ve stylu retro.

020 vánoční variace zm

Zastoupené jsou firmy:

08 vánoční variace zmSbírka historických ozdob Věry Dvořáčkové

Počátky její sbírky sahají do doby, kdy studovala na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě a toužila se stát návrhářkou vánočních ozdob. Nakonec ale vystudovala podobný obor "Vzorkařství skleněné bižuterie". Intenzivnímu sběratelství se věnuje posledních zhruba patnáct let. Její sbírka zahrnuje velké množství ozdob z různých materiálů i rozmanitých tvarů. Mezi vůbec prvními ozdobami ve sbírce byly ovšem papírové ozdoby ve tvaru hvězdiček, domečků a srdíček, které jako dítě obdivovala u své tety na vánočním stromku. K jejím nejoblíbenějším patří ozdoby skleněné. Ve sbírce má originální foukané ozdoby, které byly vyrobeny kolem roku 1900. Mezi další nejstarší kousky sbírky patří nitěná hvězda z roku 1860, která se dávala na vrchol stromku.Sbírka Věry Dvořáčkové je velmi pestrá. Zaměřuje se na tradiční skleněné foukané a perličkové ozdoby, papírové ozdoby, vatové, voskové a další včetně dobových katalogů ozdob, vánočních pohledů nebo na papírové betlémy.