Výzva - Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole

V rámci znovuotevření historické budovy Muzea východních Čech v Hradci Králové pracovníci muzea připravují výstavu s titulem Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole, která je určena především všem milovníkům cyklistiky.

Návštěvníci se mohou těšit nejen na unikátní „velocipedy“, které lidé v průběhu historie jízdního kola vynalezli, ale především na období první republiky, kdy se jízdní kolo stalo neodmyslitelnou součástí téměř každé hradecké rodiny a bylo také běžným dopravním prostředkem v okolních městech a obcích. K vidění budou kola pro cestu do práce, do školy, na výlet, za sportem nebo speciálně upravená kola pro řadu profesí. Výstava také představí místní výrobce a prodejce kol, mechaniky a živnostníky, kteří se jízdním kolům věnovali v této, pro naše město, unikátní době.

Chcete nám pomoci s výstavou?

Přineste nám fotografie vašich předků s jízdními koly, fotografie z dětství prarodičů s koloběžkou, tříkolkou nebo kolem s datací nejlépe cca do roku 1948. Lze darovat nebo zapůjčit ke zhotovení kopií pro účely výstavy. Uvítáme také fotografie běžného života v Hradci Králové v meziválečném období, na kterých je zachyceno jízdní kolo.

Hledáme cyklistické doplňky – zvonky, sedla, košíky na kola, síťky na kola apod. nejlépe se vztahem k Hradci Králové, místním výrobcům kol nebo známým prvorepublikovým značkám, katalogy jízdních kol, reklamní cedule, letáky nebo plakáty s cyklistickou tématikou.

Máte doma kolo se vztahem k Hradci Králové, na kterém jezdil Váš dědeček, pradědeček a chtěli byste ho zapůjčit pro účely výstavy? Kontaktujte kurátorku výstavy PhDr. Pavlu Koritenskou, +495 534 798, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo Mgr. Veroniku Hepnarovou, +420 727 884 062, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

žák první třídy školy v malšovicích 1930 sbírka mvč

zvonek výrobce kol antonína veselky v hradci králové