Není obraz jako obraz

Výstava chce představit dnes již spíše zapomenutou učební pomůcku – školní obraz. Tato pomůcka byla v minulosti využívána ve školách pro řadu vyučovacích předmětů. Máme pro Vás připraveny zajímavosti například o nakladatelích školních obrazů a jejich výtvarném provedení z bohaté sbírky Muzea východních Čech v Hradci Králové.

 

plakat obrazy finaleVe druhé polovině 19. století došlo k rozšíření pomůcek k názornému vyučování i do českých škol. Mezi tyto pomůcky patřily i školní obrazy.

Provedeme Vás světem nakladatelů, kteří je v českých zemích vydávali. Můžete si zkusit představit vyučovací hodinu žáků z přelomu 19. a 20. století, kdy nebyl k dispozici internet ani interaktivní tabule, ale učebnice většinou zcela bez ilustrací, které pak nahrazovala specifická učební pomůcka – školní obraz.

Nejstarší školní obrazy vydávané od padesátých let 19. století se vyznačovaly sice tematickou rozmanitostí, ale nevýhodou pro školní výuku byl malý rozměr (pro představu cca 30 x 40 cm).

Prvním autorem rozsáhlejšího cyklu školních obrazů pro české školy byl český vlastenec, lékař, pedagog, vědec, a především propagátor názorného vyučování Karel Slavoj Amerling (1807-1884). Naše výstava ale nabídne i produkci českých a československých nakladatelů, například Pavla Jehličky, Fridricha Tempského, Karla Jánského a celé řady dalších.

 

 

 

 

 

Historické fotografie byly použity ze Sbírky MVČ a Sbírky Národního pedagogického muzea J. A. Komenského v Praze.

 

 

Výstavu je možné navštívit od 15. května 2020 do 25. října 2020.