KOMODA - OD BAROKA PO SECESI

15. 6. 2010 - 17. 10. 2010 | Výstava maturitních prací Střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové 


REVOLUCE V NÁBYTKÁŘSTVÍ, KTEROU ZAVINILY HOSPODYŇKY

V prostorách foyeru Muzea východních Čech se již tradičně pochlubí maturitními pracemi svých absolventů Střední  uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku. Vystavené exponáty jsou hmatatelným důkazem toho, že škola se opravdu má čím chlubit a že ve svých aktivitách neusíná na vavřínech. Práce studentů mají rok od roku vyšší řemeslnou i estetickou úroveň. Na své si při prohlídce expozice přijdou jak odborníci z oblasti řemesla a designu interiéru, tak i laická veřejnost. Každá vystavená truhlářská práce má za sebou dlouhou cestu, která začíná skicováním a přes výkresovou a technologickou dokumentaci dospěje k realizaci. Podobnost s legendárním Bauhausem je zde evidentní. Vystavené projekty interiérů, včetně modelů, jsou vyústěním obdobně dlouhého sledu úvah, skic, návrhů a nápadů, které byly často nejprve nadšeně přijaty, později zavrženy nebo pozměněny, aby se nakonec objevily v nových souvislostech oživujících budoucí interiér. Leckde je znát, že to byla cesta těžká, trnitá, ale výsledek vždy stojí za to.


V letošním roce studenti uměleckého truhlářství SUPŠ HNN v Hradci Králové dostali jako maturitní zadání komodu. Tradičně skvělá řemeslná preciznost, na kterou jsme už u této uměleckoprůmyslové školy zvyklí, je doplněna nápaditostí a originalitou dalších vystavených objektů. Jsou to návrhy veřejných interiérů (prodejna skla, recepce apod.), které byly námětem zadání dalšího letos maturujícího oboru: konstrukce a tvorba nábytku. 



Komoda – nižší skříňka na nízkých nožkách, později se zásuvkami, nejčastěji užívaná jako prádelník, oblíbená zejména v období baroka, rokoka a biedermeieru. Vznikla pravděpodobně ve Francii v druhé polovině 17. století jednoduchou modifikací truhly. Název tohoto typu nábytku je odvozen z původně latinského slova komodita, tj. druh burzovního zboží. Komoda tedy původně sloužila, podobně jako truhla, k ukládání různých druhů zboží. Požadavek, oddělit od sebe jednotlivé komodity, si později vynutil členění vnitřního prostoru buď zásuvkami, policemi nebo příčkami. Zásuvky se jevily jednoznačně jako nejpraktičtější.


Postupem času se tento typ nábytku dostal do domácností měšťanstva i šlechty, byl prosazován služebnými a hospodyněmi a používal se téměř výhradně k ukládání prádla. Komody si záhy po svém vzniku pro svoji praktičnost získaly značnou oblibu, které se těší dodnes. Jen velmi málo současných výrobců nábytku ji nemá ve výrobním programu. Do komody si prádlo ukládala jak hospodyňka v období baroka, tak moderní, sebevědomá a atraktivní žena dneška.



Výstava maturitních prací je každoročním svátkem školy, studentů, jejich rodičů, učitelů a všech, kteří mají podíl na jejich výchově. A je to také společenská událost, která už tradičně oživuje letní prázdniny v našem krajském městě.
                                                                                                                                                           Ing. Jindřich Rychter