MĚŠŤANSKÉ VÁNOCE

9. 12. 2011 - 29. 1. 2012 | Oslava Vánoc v měštanské domácnosti z přelomu 19. a 20. století prostřednictvím sbírkových předmětů z fondů historické sbírky Muzea východních Čech v Hradci Králové.

 

VÝSTAVA JE OTEVŘENA

od 9. prosince 2011 do 29. ledna 2012 denně mimo pondělí vždy od 9.00 do 17.00 hodin.
Muzeum bude otevřeno také od 26. do 30. prosince 2011.

Výstava Měšťanské Vánoce
Vánoce v křesťanské tradici připadají na den narození Ježíše Krista a společně s Velikonocemi a Letnicemi se řadí mezi nejdůležitější svátky liturgického roku. Jejich současná podoba se začala profilovat na konci 19. století a postupně se z nich staly nejoblíbenější rodinné svátky. Předvánoční atmosféru měst dokreslovaly trhy, zejména Mikulášské, na kterých lidé nakupovali nejen sladkosti, dárky pod stromeček nebo betlémy, ale také potřebné zboží a potraviny.

 

Vánoční pohlednice
Dřevěná forma na perník
Vánoční perník
Formy na čokoládu

Nedílnou součástí adventního času byla návštěva specifických ranních mší k poctě Panny Marie, tzv. roráty. Na výstavě jsou ke zhlédnutí nejen rukopisné i tištěné rorátníky ze sbírek Muzea východních Čech v Hradci Králové, ale také liturgický oděv a předměty využívané při sloužení mší.

V 19. století se k nám začal z německých zemí šířit zvyk zdobení stromku, kde byl znám již v 17. století. V Čechách se s tímto fenoménem setkáváme na počátku 19. století. V podobě, v jaké ho známe v dnešní době, tj. s ozdobami a svíčkami, zdomácněl v průběhu 2. poloviny 19. století. Zpočátku se zdobil ovocem, ořechy nebo sladkým pečivem, časem se objevily vánoční ozdoby z marcipánu nebo tragantu, které byly oblíbené zvláště v měšťanském prostředí. Na přelomu 19. a 20. století se užívaly ozdoby z rozličných materiálů, vosku, vaty, dřeva, kovu, papíru nebo skleněného vlákna. Velice oblíbené skleněné foukané ozdoby se poprvé v našem prostředí objevují na počátku 20. století. Vánoční ozdoby z většiny uvedených materiálů jsou na výstavě k vidění.

Neodmyslitelnou součást vánočních svátků tvořila specifická kuchyně se zvláštními pokrmy a cukrovím. Návštěvník se seznámí s kulturou stolování a v kuchyni uvidí přípravu vánočního cukroví. Kromě výše uvedených předmětů jsou ke zhlédnutí dobové vánoční pohlednice, které si můžete zakoupit.

Měšťanské Vánoce - plakát k výstavě

VERNISÁŽ

Čtvrtek 8. prosince 2011 v 17.00 hodin. 
Vernisáž zahájí Královéhradecký dětský sbor Jitrovánočním minikoncertem.

DOPROVODNÉ PROGRAMY

k výstavě je připraven doprovodný program pro základní a mateřské školy.

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY - LEDEN 2012

Středa 18. a 25. ledna 2012 v 17.00 hodin. Návštěvníci se seznámí s průběhem vánočních příprav a jejich významem v adventním období.