NÁSTROJE NEANDERTÁLSKÝCH LOVCŮ

17. 4. 2015 - 31. 5. 2015 | Mimořádně důležitý objev kamenných nástrojů pocházejících z období středního paleolitu (cca 250 – 40 tisíc let) z lokality Vestřev u Hostinného v Podkrkonoší.

VÝSTAVA JE OTEVŘENA

do 31. května 2015 denně mimo pondělí vždy od 9.00 do 17.00 hodin.

Listovitý hrot z Černčic vyrobený člověkem neandertálským ve středním paleolitu (250-40 tis. let ) a druhotně upravený v mladším paleolitu (40-8 tis. let) člověkem moderního typu
Na sklonku roku 2014 nabídl náhodný nálezce Muzeu východních Čech v Hradci Králové větší množství nezvykle ohlazených kamenů výrazné červenohnědé barvy. Většinu z nich utvářela příroda. Několik z nich však zaujalo odborné pracovníky muzea svým tvarem. Byly opracovány lidskou rukou.

Ostrov severské tundry na hřebenech Krkonoš naznačuje, jak mohlo vypadat  prostředí, v němž žili neandertálští lovci za dob ledových
V Muzeu východních Čech v Hradci Králové je tak nyní vystaven mimořádně důležitý objev kamenných nástrojů pocházejících z období středního paleolitu (cca 250 – 40 tisíc let), konkrétně kultury zvané moustérien, jejíž nositeli byli neandertálští lovci a sběrači (Homo neanderthalensis). Nález z lokality Vestřev u Hostinného v Podkrkonoší je dokladem jejich přítomnosti na území východních Čech. 

Z výstavy NÁSTROJE NEANDERTÁLSKÝCH LOVCŮ