NA VLNÁCH POD PLACHTAMI

3. 4. 2015 - 31. 1. 2016 | Výstava přiblíží stavbu a konstrukci plachetních lodí, koloniální obchod, válečné námořnictvo a seznámíte se také s osudy a zážitky našich krajanů, kteří uskutečnili několik inspirativních plaveb.

 

VÝSTAVA JE OTEVŘENA

do 31. ledna 2016 denně mimo pondělí vždy od 9.00 do 17.00 hodin.

NA VLNÁCH POD PLACHTAMI
Jedinečný soubor sbírkových předmětů s námořní tématikou z několika státních institucí doplněný předměty ze soukromých sbírek přiblíží v nové výstavě Muzea východních Čech v Hradci Králové život na moři, stavbu a konstrukci plachetních lodí, koloniální obchod, válečné námořnictvo a inspirativní plavby několika našich krajanů v 16. – 18. století.

NA VLNÁCH POD PLACHTAMI
Mezi největší rarity patří bezpochyby 700 kilogramová kotva patřící na počátku 19. století francouzské válečné fregatě a lodní děla z řádových lodí maltézských rytířů potopených u ostrova Rhodos v 16. století. Veřejnost bude mít také jedinečnou možnost zhlédnout soubor čtyř obrazů s tématikou válečného námořnictva z majetku Řádu maltézských rytířů – Českého velkopřevorství v Praze. K dalším vzácným předmětům patří ukázky čínského a japonského porcelánu a několik historických tisků zabývajících se taktikou válečného námořnictva na přelomu 17. a 18. století. 

NA VLNÁCH POD PLACHTAMI
Jednou z nejvýznamnějších mocenských složek novověkých dějin bylo válečné námořnictvo. Na třinácti detailně zpracovaných lodních modelech jsou zde prezentovány základní složky válečného námořnictva doplněné historickými originály výzbroje a výstroje.

NA VLNÁCH POD PLACHTAMI
Návštěvníci se mohou ve výstavě seznámit i s osudy několika našich krajanů, kteří, ačkoli pocházeli z prostředí, které má k moři velmi daleko, uskutečnili i několik zajímavých plaveb. Jejich zážitky se můžete nechat inspirovat.

NA VLNÁCH POD PLACHTAMI

SPOLUPRACUJÍCÍ INSTITUCE

Vojenský historický ústav v Praze
Národní technické muzeum v Praze
Národní galerie v Praze
Městské muzeum v Moravské Třebové
Vlastivědné muzeum v Olomouci
Severočeské muzeum v Liberci
Řád maltézských rytířů – České velkopřevorství
NPÚ ÚPS Státní zámek Opočno
NPÚ ÚPS Státní zámek Konopiště
KLOM ČR (Klub lodních modelářů ČR)
La Grace s.r.o.

PARTNEŘI

b_480_0_16777215_00_images_files_na-vlnach_na-vlnach-partneri.jpeg