Mimořádná benefiční výstava přibližuje lidové kroje jednotlivých regionů Ukrajiny, ale také nejvýznamnější liturgické a lidové svátky této země.
Současně však nabídne návštěvníkovi pohled na vybrané typické předměty lidového užitného umění této země. Návštěvníci se také dozvědí o světovém kulturním dědictví UNESCO na území Ukrajiny. Nezbytnou součástí výstavy je také stručný přehled základních mezníků dějin ukrajinské státnosti, která se odvíjela, z českého pohledu ne vždy pozorována, ve stínu Ruska a má velice podobný dějinný charakter jako byl v historii vztah Čechů a Němců.
Každá z fotografií věrně zachycuje kostým určitého regionu Ukrajiny a pro něj typických ornamentů. Pro vytvoření fotografické série byly shromážděny původní kroje z konce 19. a počátku 20. století a více než 30 kilogramů unikátních ozdob.
Projekt Ke kořenům: Ukrajina krojů a tradic (Щирі) odstartoval v roce 2014 a odborně ho zaštítil Ukrajinský institut historie módy. Zapojili se do něj hvězdy ukrajinského filmu, televize, divadla a hudby, sportovci a návrháři, kteří se nechali vyfotografovat v původních lidových krojích.
Kromě rozsáhlé výstavy fotografií byly dosud vydány tři tematické charitativní kalendáře: Ke kořenům; Ke kořenům – Barvy a Ke kořenům – Svátky, jejichž náklad putoval do 28 zemí světa. Výtěžek z prodeje posloužil pro charitativní účely a také k doplnění sbírkových fondů Muzea lidové tvořivosti Mychajla Strutynského (Kosiv, Ivanofrankivská oblast, Ukrajina), Novoajdarského vlastivědného muzea (Novoajdar, Luhanská oblast, Ukrajina) a Národního centra lidové kultury – Muzeum Ivana Hončara (Kyjev, Ukrajina).
Tato expozice představuje snímky z projektů Ke kořenům (Щирі). Barvy (2017) a Ke kořenům (Щирі). Svátky (2019).
Vstupné na výstavu je dobrovolné. Vaše příspěvky do mezimuzejní sbírky "Mince pro Ukrajinu" budu předány organizaci UNICEF ve prospěch ukrajinských dětí zasažených válkou.
Výstava je v českém a anglickém jazyce a doprovodí ji několik veřejných přednášek s tematikou ukrajinské historie a reálií.