EUROPEANA 1989 - Zapište se do historie

9. 11. 2013 - Navštivte 9. listopadu 2013 Muzeum východních Čech a podělte se o své fotografie či další památky na listopadové události roku 1989 a první měsíce po pádu komunismu.

 

AKCE SE USKUTEČNÍ

v sobotu 9. listopadu 2013, 10.00 - 18.00 hodin v Muzeu východních Čech.
Vstup zdarma.
9. listopadu 2013 v Muzeum východních Čech v Hradci Králové od 10.00 do 18.00 hodin
Navštivte 9. listopadu 2013 od 10.00 do 18.00 hodin Muzeum východních Čech v Hradci Králové a podělte se o své fotografie či další památky na listopadové události roku 1989 a první měsíce po pádu komunismu. Zapište se do historie.

Přineste fotografie, plakáty, transparenty, odznaky, protirežimní tiskopisy, dobový tisk a jiné artefakty z doby kolem roku 1989. Během sbírkového dne mohou být Vaše předměny naskenovány či vyfotografovány a Vaše vzpomínky zaznamenány, aby se tak staly součástí unikátní elektronické databáze europeana1989.eu. Své předměty můžete také muzeu darovat - nezapomeňte si sebou vzít občanský průkaz.

Hradec Králové 1989
Filmy a dokumenty sobotního dne:
V přednáškovém sále budeme promítat dokumenty České televize a především film OBČANSKÝ PRŮKAZ (Český Lev 11 nominací). Připravena bude rovněž dobová výzdoba muzejní kavárny a malá výstavka artefaktů doby.

FILMY A DOKUMENTY SOBOTNÍHO DNE:

10.00 - Originální videojournal
12.00 - Odjezd, Šatna, Hit, Kára - filmy Václava Koubka
13.00 - Listopad 1989 v České Skalici
15.00 - Občanský průkaz
17.00 - Odjezd, Šatna, Hit, Kára - filmy Václava Koubka
Občanský průkaz
EUROPEANA 1989 - PSALI JSME DĚJINY
Muzeum východních Čech v Hradci Králové ve spolupráci s Národním muzeem, Ústavem pro soudobé dějiny AV ČR a dalšími muzei se podílí na unikátním projektu, který se zamýšlí nad obdobím konce osmdesátých a počátku devadesátých let 20. století a jeho odrazem v individuální a kolektivní paměti. Vzpomínky na rok 1989 tvoří součást národního a evropského kulturního dědictví. Pojďme tuto zkušenost zprostředkovat mladší generaci a zachovat ji pro budoucnost.
Hradec Králové 1989
JAK MŮŽETE PŘISPĚT DO PROJEKTU EUROPEANA 1989?
NAVŠTIVTE 9. LISTOPADU 2013 MUZEUM VÝCHODNÍCH ČECH
a přineste fotografie, plakáty, transparenty, odznaky, protirežimní tiskopisy, dobový tisk a jiné artefakty z doby kolem roku 1989. Během sbírkového dne mohou být Vaše předměny naskenovány či vyfotografovány a Vaše vzpomínky zaznamenány, aby se tak staly součástí unikátní elektronické databáze europeana.eu. Své předměty můžete také muzeu darovat - nezapomeňte si sebou vzít občanský průkaz.
NAHREJTE SVÉ FOTOGRAFIE NA PORTÁL eSbirky.cz
Rozšiřte sbírku evropského kulturního dědictví Europeana 1989 prostřednictvím online formuláře webového portálu www.eSbirky.cz. I váš předmět se může příští rok stát součástí výstavy připravované k 25. výročí Sametové revoluce!
ULOŽTE VAŠE VZPOMÍNKY NA STRÁNKY EUROPEANA1989.EU
Naskenujte nebo vyfoťte vaše vzpomínky (fotografie, plakáty apod.) a uložte je jako jpg soubory do Vašeho počítače. Stačí Vám amatérský fotoaparát s minimálním rozlišením 2 megapixelů případně skener s minimálním rozlišením 300 dpi. Budete také potřebovat připojení na internet. Jděte na stránky www.europeana1989.eu a klikněte na „Přispět“ a zdarma se zaregistrujte. Vyplňte jednoduchý formulář a popište Vaše fotografie či jiné vzpomínky a připněte je na místo na mapě. Nahrajte obrázky do systému a odešlete Váš příspěvek. Nyní uvidíte Vaše obrázky připnuté na internetové mapě. Podobně můžete také nahrát a připnout nahrávky a videa. Poté co jste nahráli tento obrazový materiál, můžete k němu vytvořit příběh, případně přidat další obrázky.
Hradec Králové 1989

ČÍM MŮŽETE PŘISPĚT?
Jakékoliv osobní vzpomínky, například: fotografie, plakáty, transparenty, letáky, nálepky, pohlednice, dokumenty, ale i běžné předměty (jízdenky, speciální oděv, móda, hračky), ke kterým se váží vzpomínky na tuto dobu.

Naopak nepřispívejte materiálem, který je chráněn autorským právem: celostátně distribuované plakáty (např. „Havel na Hrad“), novinové výstřižky, fotografie známých autorů.

Prosíme, ujistěte se, že máte autorská práva ke svým památkám, případně, že nepodléhají autorským právům. Nahráním svých památek souhlasíte s jejich volným zveřejněním na internetu. Bližší informace najde na: www.europeana.eu/terms-for-user-contributions.
Hradec Králové 1989
europeana1989-partneri