Program 15. Královéhradecké muzejní noci

 

Královéhradecká muzejní noc bude letos už XVIII. ročníkem, kterým se muzea a galerie v Hradci Králové a okolí připojují do celorepublikového cyklu muzejních nocí. 

XVIII. ročník celorepublikového Festivalu muzejních nocí 2022 se v Hradci Králové a okolí uskuteční 3. června 2022 od 18 do 24 hodin. Programy zapojených muzeí i galerie budou návštěvníkům přístupné zdarma.

Program všech institucí ke stažení ZDE (pdf)

Program MVČHK (pdf) 

 

Zapojená muzea a galerie

 

MUZEUM VÝCHODNÍCH ČECH

MUZEUM VÝCHODNÍCH ČECH 

Těšte se na na program představující novou expozici dějin města Hradce Králové Cesty města, otevřenou v prosinci 2021. Program naší muzejní noci bude také navazovat na historii města. Pro děti i dospělé bude připraven venkovní workshop, stavba modelu gotické klenby. Při jejím sestavování okusíte náročnou práci gotického mistra stavitele. Uvnitř budovy pak chystáme překvapení spjatá s konkrétními historickými obdobími města. Chybět nebudou ani komentované prohlídky sálů s kurátory a v přednáškovém sále nabídneme noc s Karlem Zemanem a jeho historickými filmy.

MUZEUM VÝCHODNÍCH ČECH V HRADCI KRÁLOVÉ
Eliščino nábřeží 465, 500 03 Hradec Králové
tel. 495 512 391, 495 512 392, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.muzeumhk.cz

 

Muzeum války 1866

MUZEUM VÁLKY 1866

Muzejní noc v Muzeu války 1866 od 18 do 24 hodin nabídne návštěvníkům kromě osvětlené Baterie mrtvých také odborný výklad k polním fortifikacím v prusko-rakouské válce. Součástí programu bude beseda s Jakubem Taberym, autorem dokumentu ČT Muži z Aleje mrtvých, který vznikl ve spolupráci s naším muzeem u příležitosti 150. výročí bitvy u Hradce Králové v roce 2016. Těšte se na unikátní "režisérský sestřih". Rozhledna bude po celou dobu otevřena a po setmění bude i osvětlena  a děti si v tvůrčí výtvarné dílně budou moci omalovat originální sošky koníků a ještě je čeká krátká zábavná stezka po bojišti.


MUZEUM VÁLKY 1866
Chlum čp. 66, 503 12 pošta Všestary
tel.: 495 447 058, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.muzeumhk.cz

 

Galerie moderního umění v Hradci Králové

GALERIE MODERNÍHO UMĚNÍ 

Večerní návštěva galerie a prohlídka výstavních expozic? Nejen to Vás čeká v rámci Muzejní noci v Galerii moderního umění od 18 do 24 hodin. Aby návštěvníci nezůstávali pouze pasivními pozorovateli, budou se moci vyjádřit i vyřádit tvůrčím způsobem motivovaným známým českým příslovím “Sůl nad zlato”. A jakou cenu má sůl pro uměleckou tvorbu? To zjistíte při krystalickém experimentu, ve kterém budeme kouzlit spolu s vodovými barvami. Zavítejte do výtvarného ateliéru galerie, máte se na co těšit! Bez předchozí rezervace.

GALERIE MODERNÍHO UMĚNÍ V HRADCI KRÁLOVÉ
Velké náměstí 139-140, 500 03 Hradec Králové
tel.: 495 512 538, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.galeriehk.cz

 

Labyrint Divadla Drak

LABYRINT DIVADLA DRAK

Labyrint Divadla Drak se i v letošním roce připojuje ke Královéhradecké Muzejní noci a otevírá se návštěvníkům až do pozdních hodin! Nechte se provést spletitým Labyrintem, poslechněte si komentáře k výstavě Příběh Draku 1958–2018 přímo od dračích pamětníků, objevte skrytá poselství v interaktivní výstavě Továrna na Utopii, vydejte se na venkovní výpravu Za příběhem Draku a nakonec se s námi zastavte u ohně před divadlem.

DIVADLO DRAK a MIFD o.p.s.
Hradební 632, 500 03 Hradec Králové
tel.: 495 514 721, 495 515 543, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.draktheatre.cz

   

Informační centrum obnovitelné zdroje a malá vodní elektrárna „Hučák“ v Hradci Králové

INFORMAČNÍ CENTRUM OBNOVITELNÉ ZDROJE A MALÁ VODNÍ ELEKTRÁRNA „HUČÁK“ V HRADCI KRÁLOVÉ

Malá vodní elektrárna Hučák je místo, kde se zabaví celá rodina! Malí energetici se vyřádí v dětském koutku, vyzkouší si jednu ze tří her ve virtuální realitě a budou svědky zábavných fyzikálních pokusů v naší laboratoři. Díky nespočtu interaktivních modelů návštěvníci zjistí, jak se vyrábí elektřina pomocí síly vody, větru, slunce a dalších čistých obnovitelných zdrojů. Třešničkou na dortu je návštěva původní strojovny elektrárny, kde vyrábí elektrickou energii tři generátory.

INFORMAČNÍ CENTRUM OBNOVITELNÉ ZDROJE
Křižíkova 788, 500 03 Hradec Králové
tel.: 492 122 660, 725 781 564-5, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
www.cez.cz/hucak

 

Muzeum parních strojů

MUZEUM PARNÍCH STROJŮ

Kolem 150 parních strojů vystavuje Jan Tomek v suterénu svého rodinného domu i na zahradě, kde postavil industriální pavilon pro velké parní stroje včetně transmisního pohonu strojů. Muzeum páry rozhodně nepřehlédnete. Přímo před domem je totiž umístěn 10,5 tun vážící parní stroj z cukrovaru Syrovátka. Novinkou ve sbírce  je stacionární  parní lokomobila od výrobce Umrath Praha, rok výroby 1905. Poháněla továrnu  na řezání dřeva.  Nejstarší parní modely jsou z roku 1890, kdy je začaly vyrábět německé hračkářské továrny. Ve sbírce je 144 modelů a téměř každý z nich má svůj příběh.

MUZEUM PARNÍCH STROJŮ
Ulice na Hrázce č. p. 363, 500 09 Nový Hradec Králové
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Spojení: trolejbus č. 7, zastávka Husův pomník (hospoda Hrázka).

 

MUZEUM BEDNÁŘSTVÍ JAROSLAVA TOMÁNKA

MUZEUM BEDNÁŘSTVÍ JAROSLAVA TOMÁNKA

Přijďte se vrátit v čase o ¾ století zpátky do časů, kdy vlaky jezdily na páru, telefony měly dlouhou šňůru, kdy se psalo na psacích strojích a kdy práce byla ještě pořádná dřina. V Museu bednářství Jaroslava Tománka v Praskačce si prohlédnete bednářskou dílnu s hotovými výrobky různých velikostí a typů včetně historických dokumentů, předmětů a nářadí. Co má společného máslo s bednářstvím? Jak se počítal objem sudů a kádí? Čím se liší různé druhy hoblíků? Odpovědi nejen na tyto otázky se dozvíte v Museu. Nejen pro děti jsou připraveny pracovní listy ve třech obtížnostech. Sejdeme se za svitu petrolejové lampy 3. června 2022 od 18:00 do 24:00 hodin.

MUSEUM BEDNÁŘSTVÍ JAROSLAVA TOMÁNKA
Praskačka 129, 503 33
Tel.: 774 114 737, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.museumbednarstvi.cz

Spojení:
Vlak: odjezd z Hradce Králové hl. n. (směr Chlumec n. C.) v 17:34, 18:34, 21:00, 22:40
zpět z Praskačky: 19:17, 21:07
Autobus: odjezd z Hradce Králové Terminál HD linka 611009 (směr Lázně Bohdaneč) v 17:35, 19:35
zpět z Praskačky: 19:21

 

 

 

Akce se koná s podporou města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje.
Vstup do všech zúčastněných muzeí a galerií zdarma.

 

Hradec Králové

 

Královéhradecký kraj