Z pláže Omaha do Salonu republiky - přednáška

17. května 2022 / od 17 hodin / Benefiční přednáška

Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravilo sérii benefičních přednášek, jejichž společným tématem bude Ukrajina.

Přednášky předních odborníků na daná témata přiblíží například dějiny ukrajinské státnosti, dějinné paralely a historické mýty současného válečného konfliktu, představí také přírodu jižní Ukrajiny, ale zaměří se i na fakenews, jejich principy a jejich rozpoznávání.

 

Aktuálně zveme na přednášku: Z PLÁŽE OMAHA DO SALONU REPUBLIKY - osvobození ČSR armádou Spojených států v kontextu jejich zapojení do 2. světové války
Události současné doby nás nutí k zamyšlení, jaký je historický vztah největší členské armády NATO a České republiky. Jaké byly okolnosti nasazení amerických jednotek na československém území na jaře 1945? Kolik amerických vojáků zde položilo život ve chvílích, kdy Adolf Hitler byl již mrtev a Berlín v rukou Rudé armády? Jak prožívali svůj všední den, kdy odešli a zůstalo zde po nich něco? A bylo osvobození či neosvobození ČSR pro USA v rámci evropských bojišť 2. světové války vůbec významné? Na tyto otázky se pokusí odpovědět historik Mgr. Jan Hrubecký.

V kontextu zapojení USA do 2. světové války" bude možné 17.5. 2022 od 16:40 před Muzeem východních Čech spatřit vůz Jeep Willys válečné produkce, který absolvoval bojovou cestu US Army z Normandie do střední Evropy. Automobil je po celkové renovaci a je pečlivě zrekonstruován členy Klubu vojenské historie 16. obrněné divize, spolupořadateli Slavností svobody v Plzni, do podoby, kterou měl při tzv. velichovské misi, tedy když projížděl v řadách 23. squadrony 16. obrněné divize Hradcem Králové 8.5. 1945. Součástí přednášky bude také představení výstroje a výzbroje amerických vojáků při jejich osvobozovacích bojích v Československu.

 

Vstupné dobrovolné do sbírkové pokladničky pro UNICEF.