Konference, která je výstupem projektu NAKI II Věnná města českých královen (Živá součást historického vědomí a její podpora nástroji historické geografie, virtuální reality a kyberprostoru), č. DG18P02OVV015.
Mimo jiné bude prezentovat výzkum specifické problematiky věnných měst českých královen včetně představení dalšího z cílů projektu, monografie Věnná města českých královen. Instituce královských věnných měst se začala utvářet počátkem 14. století, prošla složitým vývojem a svého vrcholu dosáhla v období pozdního středověku. Věnná města se stala nejen zdrojem příjmů královen, ale v případě Hradce Králové a Mělníku na čas sídlem některých z nich. S nástupem raného novověku došlo k uvolnění osobního vztahu královen (císařoven) se svými městy a věnná města poté plnila hlavně roli ekonomickou. České národní obrození, které s sebou přineslo nejen rozvoj národní identity, ale i regionálního povědomí, vzpomínku na proslulost a význam věnných měst znovu oživovalo. Živá vzpomínka na věnná města i jejich historickou roli dnes přispívá k udržení regionálního historického vědomí a sbližuje moderní současnost s minulostí. Věnná města přitom zůstávají aktuálním badatelským tématem.
V případě Vašeho zájmu o účast na konferenci (bez příspěvku) se prosím přihlaste paní Haně Hembalové, e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., nejpozději do 13. 9. 2022.
Konference je bez poplatku.
Eliščino nábřeží 465
Hradec Králové
500 03
http://www.muzeumhk.cz