Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Od 1. do 30. listopadu 2024

Program v Muzeu východních Čech 
*program je průběžně doplňován

 

Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Eliščino nábřeží
Pondělí: ZAVŘENO 
Úterý až neděle 10.00 - 18.00 hodin 
* 15. listopadu 2024 bude otevřeno pouze od 10 do 13 hodin
* 17. listopadu 2024 bude otevřeno od 10 do 18 hodin
* Každou poslední středu v měsíci otevřeno od 10 do 20 hodin
* Každou první středu v měsíci je vstup do muzea zdarma

 

Muzeum války 1866
Muzejní stálá expozice je uzavřena.
Důvodem jsou přípravné práce, následná kompletní rekonstrukce a stavba nové stálé expozice.
Otevření je plánováno na červenec 2026

 

AKTUÁLNÍ VÝSTAVY

PŘIPRAVUJEME
Od 12. listopadu 2024 do 2. února 2025
LESK A BÍDA PREPARACE – KDYŽ EXPONÁTY (NE)VYPADAJÍ JAKO ŽIVÉ
Drobná výstava umístěná v původních Kotěrových vitrínách ukáže pestrost přírodovědných preparátů a představí preparování jako umění i řemeslo. Také nastíní, co se stane, když se preparátům nedostává řádné péče, a jak lze ztracený lesk navrátit.

  

PRAŽSKÉ PŘEDMĚSTÍ 1924-2024 - MĚSTO NA PŘEDMĚSTÍ
Do 10. listopadu 2024
V roce 2024 si připomínáme 100 let od povýšení hradeckého Pražského Předměstí na město.
Roku 1890 se oddělením od Kuklen stalo Pražské Předměstí samostatnou politickou a katastrální obcí a začal jeho postupný stavební a hospodářský rozvoj. Na město pak bylo povýšeno Rozhodnutím vlády ČSR z 16. října 1924. Cílem výstavy je připomenout méně známé skutečnosti, sídelní vývoj této části Hradce Králové, ale také významné stavby a průmyslové podniky spjaté s Pražským Předměstím.

 

HRADECKÁ ATLETIKA V BĚHU ČASU
Do 29. prosince 2024
Výstava připravená ve vzájemné spolupráci Tělocvičné jednoty Sokol Hradec Králové a Muzea východních Čech v Hradci Králové představí 120 let dlouhou historii atletiky v našem městě. Ta nebyla vždy spojena s TJ SOKOL a v průběhu let se velmi proměňovala. Atleti využívali mnoho různých sportovišť, z nichž některá již neexistují. Atletickým oddílem prošlo mnoho generací Hradečanů, často úspěšných reprezentantů včetně celé řady olympioniků.

 

PANOPTIKUM - VÝSTAVA OBRAZŮ JIŘÍHO VAVŘINY
Do 5. ledna 2025
Výstava uspořádaná u příležitosti významného jubilea hradeckého výtvarníka Jiřího Vavřiny vás provede jeho dosavadní tvorbou, kterou se prolínají motivy starověkých bájí a mýtů, fantaskních světů a postav. Díla jsou vyvedena v sytých a výrazných barevných tónech a jejich styl je možné popsat jako imaginativní, navazující na tradici historizující malby. Kromě obrazů na plátnech jsou ve výstavě zastoupeny malby na zbrojích a předmětech denní potřeby. 

  

111 LET VYSTAVUJEME V HISTORICKÉ BUDOVĚ MUZEA
Do 2. března 2025
Výstava veřejnosti prezentuje výstavní činnost muzea od jeho založení až do současnosti. Akcentuje však období od roku 1913, kdy byla veřejnosti zpřístupněna výstavní budova na Eliščině nábřeží. Cílem je ukázat pestrost muzejních sbírek a témat, která ve výstavní činnosti rezonovala během překotného 20. století.

 

NA OKRAJI KELTSKÉHO SVĚTA
Do 27. dubna 2025
Výstava představí východočeské reálie v mladší době železné, což je období obecně spojované s Kelty. Doklady jejich přítomnosti pochází z celé republiky. Východní Čechy pak patřily spíše na periferii keltského světa. Archeologické nálezy však dokládají, že i zde Keltové žili. Naše výstava vám přiblíží právě tyto oblasti a ukáže vám podobnosti, ale i odlišnosti života tehdejších lidí.  

    

STÁLÁ EXPOZICE CESTY MĚSTA

Přijďte si prohlédnout stálou interaktivní expozici Cesty města, která přibližuje historii Hradce Králové od pravěku až po období první republiky. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Expozice má celkem tři tematické části :
K městu českých královen
Prologem expozice je úvodní část věnovaná historii osídlení královéhradeckého návrší a přilehlého okolí od doby paleolitu až po mladší dobu železnou. Její stěžejní část zachycuje časové období 13. až 16. století a zaměřuje se zejména na význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a urbanistickou výstavbu města.
K pevnosti
Tato část expozice zpracovává historické období Hradce Králové od baroka až po prusko-rakouskou válku 1866. V přední části expozice je imitace švédské fortifikace připomínající dobu třicetileté války, odkud se bude do hlavní části expozice procházet replikou pevnostní brány ukotvené v pevnostní zdi.
K Salonu republiky
Třetí část expozice přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století. Expoziční sály se od předchozích dvou částí liší v zapojení multimédií, k čemuž vybízí samotné historické období, jemuž se expozice věnuje. 

   

AKCE     

12. listopadu 2024 / od 17 hodin / BESEDA / vstup je zdarma
17. LISTOPAD 1989 OČIMA AKTÉRŮ
Přijďte si připomenout 35. výročí sametové revoluce při přátelské besedě s účastníky revolučních událostí listopadu 1989 a porevolučního dění v Hradci Králové. Pozvání na setkání přijala šéfredaktorka Východočeského večerníku Ludmila Hovorková, někdejší student a zakládající člen Občanského fóra Jindřich Vedlich a první porevoluční primátor města Hradce Králové Martin Dvořák.

 

17. listopadu 2024 / od 15 do 17 hodin / HAPPENNING / vstup je zdarma
17. LISTOPAD 1989 – PROJEKCE FOTOGRAFIÍ A DOSUD NEUVEŘEJNĚNÝCH DOBOVÝCH ZÁBĚRŮ
35. výročí událostí 17. listopadu 1989 připomeneme projekcí dosud neuveřejněných autentických a digitalizovaných materiálů dokumentujících dění v Hradci Králové. Na projekci naváže komentovaná prezentace fotografií Ladislava Chytrého a zakončí ji od 17 hodin symbolická projekce dobových fotografií na vnější zeď budovy.

 

27. listopadu 2024 / od 16 hodin / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA DEPOZITÁŘŮ / základní vstupné 120 Kč
OTEVŘENÉ DEPOZITÁŘE

Prohlídka otevřených depozitářů bude zahájena ve vestibulu budovy muzea na Eliščině nábřeží. Průvodci vás zavedou do muzejní budovy v Gayerových kasárnách, kde navštívíte otevřené depozitáře archeologie, militarií, uměleckého průmyslu a lihových preparátů. Dozvíte se, jaká jsou specifika práce s jednotlivými sbírkami. V ceně je vstup do všech výstav nebo do stálé expozice. 
Kapacita je omezena, nezbytná je proto rezervace míst ZDE.  

 

27. listopadu 2024 / od 17 hodin / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY / základní vstupné 120 Kč
111 LET VYSTAVUJEME V HISTORICKÉ BUDOVĚ MUZEA

Jak to bylo během celých 111 let, odkdy je historická budova muzea přístupná veřejnosti, představí autorka výstavy Zdeňka Kulhavá. Výstava prezentuje předměty ze Sbírky muzea a dalších institucí napříč tématy a sbírkovými fondy. Prohlídku doplní ukázky katalogů výstav a fotografií, které nejsou součástí výstavy.

 

29. listopadu až 1. prosince 2024
XXXV. MUZEJNÍ ADVENTNÍ TRH  
Pátek 15–20 hodin, sobota 9–19 hodin, neděle 9–16 hodin
Těsné okolí muzejní budovy na Eliščině nábřeží a část ulice Palackého bude patřit téměř stovce producentů, řemeslníků a prodejců s širokou nabídkou adventních věnců, dekorací, perníků, šperků, svíček z včelího vosku, mýdla či perličkových ozdob z Poniklé a dalších produktů.  Samozřejmostí se stalo zastoupení řemeslníků oceněných titulem „Nositel tradice lidových řemesel České republiky“ a také výrobců dodržujících tradiční výrobní postupy zapsané na republikovém Seznamu nemateriálních kulturních statků ČR nebo na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva.

Doprovodný program:

* pěvecký sbor Laděníčko ZUŠ Střezina pod vedením Lady Holaňové,
* v sobotu a v neděli se budou konat speciální dílny s řemeslníky, z nichž někteří jsou držiteli ocenění „Zlatý kolovrat“ nebo „Nositel tradice lidových řemesel“. Ve vestibulech tak bude možné nahlédnout pod ruce řezbáře a vyzkoušet si například techniku modrotisku zapsanou na reprezentativním seznamu UNESCO, objevit kouzlo zdobených perníčků, naučit se základy výroby figurek ze šustí, vyzkoušet si drátování nebo výrobu ze skleněných korálků. Nebude chybět vánoční zvykosloví, které představí Spolek lidové tvorby Hradec Králové
* komentované prohlídky aktuálních výstav a stálé expozice
* vánoční fotoateliér
* venkovní dětské projížďky na oslících

Venkovní program trhů je zdarma. Jednotné vstupné 90 Kč platí pouze do vnitřních prostor muzea a umožňuje návštěvu všech výstav a expozice.

 

AKCE PRO DĚTI

10. listopadu 2024 / od 15 hodin / MUZEJNÍ NEDĚLE S REZERVACÍ / vstupné děti do 6 let 20 Kč, děti nad 6 let 70 Kč, dospělí 90 Kč
KELTSKÁ MUZEJNÍ NEDĚLE
Společně se vypravíme do mladší doby železné, kdy na našem území žili Keltové. Budeme si zkoušet práci s některými důležitými nástroji, které na naše území přinesli právě Keltové, podíváme se i na to, jak chodili oblékaní. Vysvětlíme si také rozdíl mezi životem Keltů v centru a na okraji keltského světa. Program je vhodný pro děti od šesti let. Rezervace míst ZDE.

 

KLUB SENIORŮ

7. listopadu 2024 / od 10 hodin / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY / vstup pro členy klubu zdarma
PRAŽSKÉ PŘEDMĚSTÍ 1924-2024 - MĚSTO NA PŘEDMĚSTÍ
V roce 2024 si připomínáme 100 let od povýšení hradeckého Pražského Předměstí na město. Roku 1890 se oddělením od Kuklen stalo Pražské Předměstí samostatnou politickou a katastrální obcí a začal jeho postupný stavební a hospodářský rozvoj. Spoluautor výstavy a archeolog Radek Bláha připomene méně známé skutečnosti, sídelní vývoj této části Hradce Králové, ale také významné stavby a průmyslové podniky spjaté s Pražským Předměstím.

 

28. listopadu 2024 / od 10 hodin / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY / vstup pro členy klubu zdarma
PANOPTIKUM – JIŘÍ VAVŘINA
Přijměte pozvání na výstavu malíře a grafika Jiřího Vavřiny uspořádané u příležitosti jeho životního jubilea. Jiří Vavřina studoval výstavnictví na SUPŠ v Brně. Věnuje se užité grafice a realizacím v architektuře. Ve volné tvorbě maluje scény inspirované světem cirkusů, kouzelníků, pohádek a mytologických příběhů. Jeho styl je imaginativní, navazuje na historizující malby.

 

Muzejní kavárna

Vychutnejte si u nás svůj oblíbený zákusek a kávu v příjemném prostředí budovy s geniem loci.
Můžete u nás ochutnat pralinky, makronky, větrníky, dorty a mnoho dalších zákusků z naší výrobny. Denně pro vás připravujeme i obložené chleby s vlastními pomazánkami a nejen ty.

Provozní doba:

Pondělí                             ZAVŘENO
Úterý až neděle               10 - 18 hodin

Do 28. listopadu 2024 v Kavárně Muzea východních Čech v Hradci Králové
SANTINI RELOADED – VLADIMÍR KISELJOV
Výstava obrazů z cyklu grafik a maleb Vladimíra Kiseljova inspirovaných stavbami J. B. Santiniho - Aichela. Osobní zkušenost a studium jeho architektury jsou transformovány v abstraktní malby a linie. Zároveň představuje vesmír, jednotu všeho živého, vhled do své duše a různorodost toho, co člověk ve svém nitru najde.

 

Knihovna Muzea východních Čech v Hradci Králové

Gayerova kasárna, Opletalova 334, 500 03 Hradec Králové
tel.: 495 534 798, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Provozní doba:
Pondělí       9-12      13-17
Středa         9-12      13-17 

 

Číst 299 krát Naposledy změněno %AM, %12 %462 %2024 %11:%pro