Co nenašli archeologové? - výstava

Od 8. února do 24. března 2024

 

Cílem výstavy je přiblížit fenomén amatérských spolupracovníků východočeské archeologie napříč časem a představit jednoho z nejvýznamnějších amatérských hledačů Jana Klena.

Výstava umístěná do čtyř původních Kotěrových výstavních vitrín je rozdělena na dvě části. 

první části (a obsáhlejší) je představena osoba Jana Klena, jednoho z nejvýraznějších amatérských archeologů minulého století. Seznámíte se jeho osobností, rodinnými poměry, dozvíte se také o perzekucích minulým režimem ale také o Klenově bádání o době kamenné.

Druhá část se zaměřuje na současnost, tedy zejména na problematiku tzv. detektorářů, tedy amatérských hledačů vybavených detektory kovů. Představeny jsou nálezy a výsledky jejich spolupráce s Muzeem východních Čech v Hradci Králové v rámci projektu Jak nalézat a neničit? Vystaveny tak jsou nejvýraznější objevy, které se v roce 2023 dostaly do našich muzejních sbírek.

 

K výstavě vznikla také mapa s příběhem věnovaná vztahu Jana Klena k době kamenné, která badatele zajímala zdaleka nejvíce a velká část jeho aktivit a nálezů souvisí právě s touto epochou. Vše k tomuto tématu, co se do výstavy nevešlo, najdete právě v mapě, kterou si můžete prohlédnout ve výstavě prostřednictvím QR kódu, eventuálně ZDE.

Pro případné zájemce o možnost spolupráce s archeology se více můžete dozvědět ZDE.