Vytisknout tuto stránku
Spolupracovníci s detektory kovů na archeologickém výzkumu dálnice D35
15. 05. 2025
| Novinky Archeologie

Spolupracovníci s detektory kovů na archeologickém výzkumu dálnice D35

 

V loňském roce se někteří účastníci projektu Jak nalézat a neničit stali součástí jednoho z největších archeologických (detektorových) výzkumů na budoucí trase dálnice D35 vedoucí ze Sadové do Plotišť nad Labem

 

Výzkum přinesl spoustu unikátních nálezů i archeologických situací[1] a odráží tak rozsah sídelních aktivit mezi Labem a Bystřicí od starší doby kamenné až po raný středověk. Jelikož dálnice protnula památkovou zónu historického bojiště bitvy u Hradce Králové, množství artefaktů pochází i z válečného roku 1866. Plošná detektorová prospekce se uskutečnila v celé trase budoucí výstavby ještě před zemními pracemi a později se rozrostla i na detekci kovových artefaktů v půdních sedimentech nebo přímo v archeologických situacích. Dvě desítky spolupracovníků s detektory kovů tak dokázali během celého roku lokalizovat v terénu více než 15 000 archeologických artefaktů, z nichž polovinu zde zanechali i bojující armády.

 

Nejstarší kovové artefakty se často podařilo lokalizovat v podmáčených půdách, proto je stav jejich dochování zcela unikátní. Mezi nejčastěji se vyskytujícími bronzovými artefakty, které můžeme předběžné datovat do několika historických období (od doby bronzové po dobu železnou, dobu římskou nebo i dobu stěhování národů), jsou zastoupena různá kování opasků, jehlice, spony, prsteny, závěsky, přezky, mince, náramky či části železného nářadí a zbraní.

 

Speciálně vyškolení účastníci projektu se pak mohli zapojit i do vyhledávání dalších kovových artefaktů při výkopových pracích a při následném záchranném archeologickém výzkumu. Detektory kovů se jim podařilo lokalizovat i řadu artefaktů v hrobových situacích, jak z válečného roku 1866[2], tak i z žárových hrobů ze starší doby železné nebo kostrových hrobů z období stěhování národů[3].

Jejich specializovaná činnost přináší archeologům mnoho nových možností, jak získávat kovové artefakty nejen z ornice, ale i z důležitých archeologických kontextů. Muzejní sbírky se tak díky tomu rozrostly o důležité soubory kovových artefaktů, které v kontextu východních Čech svým objemem nemají obdoby.

Výsledky pětiletého trvání projektu Jak nalézat a neničit si aktuálně návštěvníci muzea mohou prohlédnout ve výstavě Hledači a sběrači; pět let programu „Jak nalézat a neničit“, která je k vidění ve vestibulu druhého patra naší historické budovy do neděle 22. června 2025.                                                                               

 

Text a foto:  Mgr. Matouš Holas, Ph.D. 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

[1] Článek o studně z laténu ZDE
[2] Článek o hrobech z roku1866 ZDE a časosběrné video z odkrytí hrobu ZDE.
[3] Odkaz na videozáznam vyzdvižení meče z hrobu ZDE.