13. 02. 2024

Taj jemnosti aneb Návraty domů - výstava

Od 5. dubna 2024

 

Muzeum východních Čech v Hradci Králové bude hostit výstavu světoznámé a uznávané výtvarné umělkyně Míly Fürstové.

 

02 all the rivers i furstova

Nápad uspořádat tuto výstavu byl velmi prozaický. Po dvaceti pěti letech od své první výstavy v Hradci Králové chtěla umělkyně představit svá díla ve městě, kde vyrůstala a snila svůj sen o kariéře výtvarnice. Muzeum východních Čech nabídlo své prostory a Míla tuto nabídku přijala.

 

Výstava s názvem Taj jemnosti aneb Návraty domů si klade za cíl seznámit návštěvníka s osobností Míly Fürstové, s její životní cestou, která je neodmyslitelně spjatá s její prací, a tím představit její tvorbu v co nejucelenějším formě. Zastoupena budou díla ze středoškolských let, z dob, kdy studovala v Londýně nebo učila na prestižní škole v Cheltenhamu.

 

Výstava poskytne jedinečnou možnost pozorovat vývoj autorčiny tvorby, experimentování s novými technikami, jako je tisk na sklo či plexisklo, který dílům propůjčuje až éterický nádech zobrazované skutečnosti, nebo prořezávání grafik, vytváření hloubky, a tím i třetího rozměru obrazu. Míla si ráda hraje s barevnými variacemi obrazů, jimiž stupňuje nebo zvýrazňuje daný motiv.

 

Každý umělec reflektuje ve své tvorbě niterné prožitky, dění ve společnosti nebo ve světě. Nejinak je tomu i u Míly, která velmi často používá jednotlivé skutečné prvky, jež různě skládá do větších celků. Drobnými motivy tak vytváří monumentální díla pro grafiku spíše netypická. Míla čerpá inspiraci pro svou tvorbu ze svého života, dětství, mateřství a přírody, proto jsou její práce velmi poetické a osobní.

* Část děl bude po skončení výstavy k prodeji. 

 

mila furstova aktualMíla Fürstová (*1975)

Česká výtvarnice a grafička se narodila v Pelhřimově, své dětství však strávila v Hradci Králové.

 

Nyní dlouhodobě žije a pracuje ve Velké Británii. Vystudovala výtvarné umění, anglický jazyk a psychologii na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zároveň získala bakalářský titul v oboru výtvarná grafika na University of Gloucestershire, na což navázala magisterským studiem na Royal College of Art v Londýně. V Británii vyučovala na několika uměleckých školách.

 

V letech 2002-2010 působila jako hostující umělkyně na Cheltenham Ladies‘ College, kde vedla ateliér leptu.

V roce 2009 se stala nejmladší členkou Královské akademie západní Anglie v Bristolu.

V roce 2014 vytvořila přebal hudebního alba Ghost Stories pro anglickou skupinu Coldplay, díky kterému získala její práce větší pozornost sběratelů umění a dostala se do popředí zájmu široké veřejnosti.

 

Se svými pracemi již sklidila řadu prestižních ocenění. V posledních letech vytvořila ilustrace pro Erbenovu Kytici a Babičku Boženy Němcové, úplnou novinkou je právě dokončený Máj Karla Hynka Máchy. Mílina díla jsou zastoupena v mnoho veřejných i soukromých sbírkách, včetně sbírky královny Alžběty II.

   

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 4. 4. 2024 a součástí bude promítání dokumentárního filmu Křídla pro Coldplay.

 

Z MÉDIÍ

 • Novinky.cz - rozhovor ze 14. 3. 2023 - zde
 • Whatnews - rozhovor z 5. 7. 2023 -  zde
 • Lifee - rozhovor z 18. 7. 2023 - zde
 • Český rozhlas RADIOŽURNÁL - přepis rozhovoru 23. listopadu 2023 - zde

PODCASTY 

 • Český rozhlas DVOJKA - BLÍZKÁ SETKÁNÍ 2. ledna 2024 - zde
  Vytvořila přebal desky britské kapely Coldplay a její práce vlastní třeba zpěvák Elton John. Ráda vzpomíná na setkání s Mekym Žbirkou.
  Co letos našla pod vánočním stromečkem? Kde všude jsou k vidění její díla? Má pocit, že skrze Máchu povyrostla? Jaká byla práce na Erbenově Kytici, Máchově Máji a Babičce od Boženy Němcové? Těší se na výstavu do Hradce Králové? 

  Poslechněte si v povídání Terezy Kostkové s Mílou Fürstovou.