Ohlédnutí za Muzejní nocí 2023

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

19. května 2023  - 16. Královéhradecká muzejní noc 2023

Letošní 16. ročník Královéhradecké muzejní noci byl společnou akcí osmi muzeí, galerií, včetně hvězdárny. Kromě zaštiťujícího Muzea východních Čech v Hradci Králové a Muzea války na Chlumu, to byli i Galerie moderního umění v Hradci Králové, Labyrint divadla Drak, Informační centrum Obnovitelných zdrojů Hučák, Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové. Muzeum parních strojů v Malšovicích a Museum bednářství Jaroslava Tománka v Praskačce. Každá ze zapojených institucí si připravila pro návštěvníky vlastní tematický program.

 

Muzejní program v centru Hradce Králové byl propojen s výstavou sezony Měnící se svět. Návštěvníci tak měli možnost projít výstavou při komentovaných prohlídkách, seznámit se s artefakty a nálezy, které odborným výkladem doplnili pracovníci archeologického oddělení muzea. Velký ohlas měla názorná ukázka pravěkého pohřbívání i unikátní fotokoutek, kde se účastníci pravěké bojovky mohli nechat zvěčnit například s historickým modelem mláděte mamuta a s dobovými loveckými nástroji.

 

Příznivci vojenské historie si pak na Chlumu vyzkoušeli střelbu z dobových ručních zbraní používaných v prusko-rakouském konfliktu. Měli možnost vidět ukázky výcviku dle dobových příruček s komentáři o všedních chvílích vojáka prusko-rakouské války. Součástí programu bylo i dětské tvoření "Jízda aneb Postarej se o svého koníka".

 

Do Muzea východních Čech v Hradci Králové a Muzea války 1866 na Chlumu si v pátek 19. května 2023 našly cestu dohromady více než dva tisíce návštěvníků. Historickou budovu na Eliščině nábřeží navštívilo více než 1800 lidí a bojiště a Muzeum války 1866 pak téměř tři stovky zájemců. 

 

Děkujeme za přízeň a těšíme se na příště! 

 

Číst 358 krát Naposledy změněno %AM, %04 %304 %2023 %08:%zář