15. 02. 2021

Pečený vrkoč

Návod a pexeso / Na masopustní maškarní obchůzku vás letos bohužel pozvat nemůžeme, ale pojďme si alespoň připomenout vrchol tohoto veselého období. Tradičně totiž masopust zakončilo pochování basy, někde pochovávali medvěda, kterého na konci průvodu „zastřelili“. Samozřejmě byly různé regionální odlišnosti a taky specifické tradice. Na Bydžovsku se například věřilo, že by se na masopustní úterý nemělo prát prádlo, protože by zůstalo po celý rok špinavé. Během masopustních dní se pochopitelně hodně jedlo, tudíž se chystaly různé speciality. Masopustní koblihy zná asi každý, my jsme vám sepsali recept na masopustní vrkoč. Podobný se pekl třeba i na Vánoce nebo Velikonoce, ale k masopustnímu se vázala i konkrétní tradice.

 

Na Královéhradecku měl vrkoč, a tradice s ním spojená, několik podob. Tento zvyk známe z Týnišťska a Vamberecka. Na „ostatky“ upekla jedna z hospodyň věnec, který si u ní procesí vyzvedlo a slavnostně za doprovodu muziky na nosítkách odneslo nejčastěji do hospody. Děvčata tam věnec nakrájela, postavila doprostřed na bíle prostřený stůl a udělala kolem něj kruh. Držela se za ruce a tancovala. Mladíci se snažili někde kolo roztrhnout a ukrást kousek ze stolu. Když se jim to povedlo, museli chlapci dívky vyplatit „na mlsnou“ nějakou kořalkou. Nakonec se zbytky věnce rozprodaly a pak se vesele tančilo dál.

 

peceny vrkoc

Pokud si s námi budete chtít vrkoč upéct, můžete také použít svůj oblíbený recept na vánočku.
Případně můžete vyzkoušet recept náš.

Těsto:
- 60 g droždí (1,5 kostky)
- 750 ml vlažného mléka
- 210 g krupicového cukru
- 1,2 kg hrubé mouky
- strouhaná kůra z 1 citronu
- sůl
- 180 g rozpuštěného másla
- mouka na pomoučení
- 2 vejce

 

 

Nejprve necháme vzejít kvásek. Droždí se nadrobí do asi 1/3 vlažného mléka, přidají se 2 lžičky cukru, promíchá se, přikryje a na teplém místě se ponechá přibližně čtvrt hodiny. Kvásek je hotový, když zvětší objem a je krásně hladký. Proseje se mouka, přidá se cukr, citronová kůra a jen špetka soli. Opatrně se přilije kvásek a rozpuštěné máslo (nesmí být moc horké), 2 žloutky. Podle potřeby se přilévá vlažné mléko. Těsto se hněte, dokud není krásně hladké a neodlepuje se od stěn mísy, trvá to asi 20 minut. Pak se těsto přikryje utěrkou a na teplém místě nechá kynout. Mělo by zdvojnásobit svůj objem, což trvá asi 1 hodinu.

Těsto si na vále rozdělíme na 3 části, ze kterých uděláme válečky. Ty spleteme do copu a zatočíme do věnce. Troubu předehřejeme na 160 °C a věnec necháme na plechu s pečícím papírem ještě chvilku kynout, přibližně čtvrt hodiny. Věnec se potře bílky a dá se péct. Věnec se peče 40–60 minut podle velikosti dozlatova. Dobré je vyzkoušet těsto uvnitř špejlí, pokud na špejli po vytažení nějaké těsto ulpí, ještě není hotové.

Hotový věnec se někdy zdobil sušeným ovocem napíchaným na dřívkách, pentlemi a myrtou. Ty se na špičce spojili a napíchlo se na ně jablíčko. Můžete se inspirovat u patrového vánočního vrkoče zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10614805433-herbar/7081-recepty/3285-vrkoc/

 

Masopustní pexeso:

http://www.pexeso.net/stahnout-pexeso/VUWMH

 

Správné znění pracovních listů z 11. února 2021:

fasank-pracovni-list-reseni.pdf