Vytisknout tuto stránku
14. 03. 2014
| Akce 2014

OZVĚNY MUSAIONFILMU

14. 3. 2014 - Muzeum východních Čech v Hradci Králové Vás srdečně zve na přednášku s projekcí dokumentárních filmů oceněných cenou Černý Janek.

AKCE SE USKUTEČNÍ

v pátek 14. března 2014 v Muzeu východních Čech v Hradci Králové
v 10.00 hodin pro muzejníky
v 18.00 hodin pro veřejnost

VSTUPNÉ

zdarma
ozveny-musaionfilmu-banner
Muzeum východních Čech v Hradci Králové Vás srdečně zve na přednášku s projekcí dokumentárních filmů oceněných cenou Černý Janek:

VIRTUÁLNÍ REKONSTRUKCE LETOUNU ING. VILÉMA ŽUROVCE

Virtuální rekonstrukce nerealizovaného letounu podle nedávno nalezeného plánu z r. 1929 Ing. Viléma Žurovce. Jde o letoun s krátkým letem a přistáním (STOL). Film byl součástí Národního zahájení Festivalu muzejních nocí 2012 v Novém Jičíně. V tiskové zprávě Muzea Novojičínska se dočítáme: "Muzeum Novojičínska je bohatší o jeden vzácný exponát. František Pavelčík z příborské pobočky č. 18 Svazu letců ČR mu věnoval plán letadla z roku 1929, jehož autorem je konstruktér světového jména Vilém Žurovec. Originál nákresu letounu s krátkým vzletem a startem našel v soukromém archivu jednoho sběratele. Plán bude uložen ve sbírkách muzea." Inženýr Vilém Žurovec (*1. 3. 1883, Harty, Petřvald) zemřel na následky nacistického věznění česko-německý průkopník aviatiky a zejména vrtulníků (+15. ledna 1935).

FRANTIŠKA

Dokumentární film o sběratelce lidových písní Františce Kyselkové (1865–1951), oceněný hlavní cenou poroty Musaionfilmu 2013. Ocenění bylo uděleno režisérovi filmu, Karlu Velebovi. Použity jsou retrospektivní hrané scénky navozující atmosféru doby z počátku její sběratelské činnosti na Moravě, prolínající se se vzpomínkami vnuka a vnučky. Archivované zápisy písní z její záslužné činnosti po sto letech znovu zaznívají nejen při různých zpěvních příležitostech, ale ožívají též v obřadech výročního cyklu.

NEHODNI ŽITÍ

Film Památníku Lidice. Cena poroty Musaionfilmu 2012 byla udělena režisérovi filmu Václavu Hronovi (AFD Film Praha) za vynikající využití filmových výrazových prostředků pro naplnění muzejního zadání (film je součástí stálé expozice památníku v Letech u Písku).

KARLOVA VÁLKA

Dokument z pohlednic, dopisů Karla Ošmery Františce Fialové za I. světové války.

STOLETÉ VZPOMÍNKY. ANEŽKA ZATLOUKALOVÁ (*1908)

Anežka Zatloukalová se narodila za Rakouska-Uherska v Tršicích u Přerova v početné rodině muzikanta. Ve vzpomínkách se vrací do krajiny domova, kde prožila dětství a mládí - období ovlivněné hudbou, divadlem a činností v Sokole, ale poznamenané také oběma světovými válkami. Její vzpomínání se prolíná se zamyšlením nad životem, dějinnými událostmi 20. století a nad lidskou civilizací.
V rámci přednášky budou promítány také dva hrané dokumenty, které jsou součástí expozice Muzea války 1866 na Chlumu:

COŽ BYLA SVEDENA BITVA?

Historické dokudrama rekonstruuje události prusko-rakouské války v roce 1866. Film odhaluje zákulisí vojenských a diplomatických vztahů, životní příběhy a osudy postav generálního štábu rakouské armády v momentech, které předcházely prohrané bitvě u Hradce Králové 3. července 1866.

LES SVÍB

Krátký film je historickým výjevem části válečných událostí bitvy 3. července u Hradce Králové v prusko-rakouské válce roku 1866. Film zprostředkovává autentické pocity jednoho rakouského vojáka v nepřehledných a krutých bojích v lese Svíb, který se stal rozhodujícím pro výsledek celého válečného tažení.

KOMENTÁŘE K PROJEKCI

prof. Mgr. Rudolf Adler (KDT FAMU Praha)

MODERUJE

Mgr. Aleš Kapsa (Sekretariát Musaionfilmu)
Více o festivalu Musaionfilm