Den Země

24. 4. 2013 - Na středu 24. dubna 2013 je připraven blok přednášek pro školní kolektivy, výstavka živých přírodnin a přednáška pro veřejnost Ohněm a mečem s podtitulem: Netradiční metody péče o přírodu opuštěných vojenských území...

Den Země, připadající na 22. dubna, vyhlásili američtí studenti v roce 1970 s cílem podpořit přijetí nových ekologických zákonů a docílit zvýšení finačních prostředků na ochranu životního prostředí. Do Čech dorazil až o dlouhých  dvacet let později a oficiálně se u nás slaví od roku 1990.

DEN ZEMĚ V MUZEU - 24. DUBNA 2013


blatouch bahenní (Caltha palustris)
Den Země si v našem muzeu připomeneme ve středu 24. dubna 2013. Pro návštěvnické skupiny ze základních a středních škol i ostatní zájemce připravili pracovníci přírodovědeckého oddělení besedu s promítáním fotografií, jejichž námětem je východočeská příroda.

ZA JARNÍ PŘÍRODOU NAŠEHO OKOLÍ


blatnice skvrnitá (Pelobates fuscus)
Blok přednášek bude zaměřen na nejzajímavější místa Hradecka a ohrožené skupiny rostlin a živočichů. Přednáškovou prezentaci v délce přibližně 60 minut si bude možno poslechnout od 9.00 nebo od 10.30 hodin v přednáškovém sále historické budovy Muzea na Eliščině nábřeží. Akce je určena zejména pro druhý stupeň základních škol a střední školy jako vhodný doplněk výuky přírodopisu a environmentální výchovy. 
  
Jednotlivé termíny je možno rezervovat nejpozději do 20. dubna. Kontaktní osoba: p. Mylerová, tel: 734 203 273, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

VÝSTAVKA ŽIVÝCH PŘÍRODNIN


žluťásek řešetlákový (Gonepteryx rhamni)
Pro příležitost Dne Země bude přichystána výstavka živých přírodnin. Kromě jarních rostlin parků a hájů budou k vidění některé druhy obojživelníků a hmyzu. Zvídavým se dostanou zajímavé informace o jejich způsobu života i ochraně. Zájemci si mohou prověřit znalosti v poznávání rostlin a živočichů.

OHNĚM A MEČEM

Přednáška pro veřejnost, od 17.00 hodin 

Netradiční metody péče o přírodu opuštěných vojenských území na příkladě lokality Na Plachtě. Přednášející: Miroslav Mikát (Muzeum východních Čech v Hradci Králové) & Blanka Mikátová (Agentura ochrany přírody a krajiny ČR).
Pásové vozidlo při obnově písčiny