×

Oznámení

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/748
Vytisknout tuto stránku
Sekerka z raného středověku před úpravami Sekerka z raného středověku před úpravami

Jak se konzervovala unikátní ptačí sekerka

Sanační konzervace unikátní ptačí sekery

Typologicky sekera náleží k velkomoravským bradaticím a můžeme ji časově zařadit do 9. století. Podobné, ovšem nezdobené, malé sekerky jsou nalézány v raně středověkých chlapeckých kostrových hrobech jako součást výbavy. Sekera je unikátní svou stříbrnou výzdobou - dominuje na ni motiv letících ptáčků a hvězd. Ve slovanském bájesloví představovali ptáci lidské duše. Její drobnější rozměry i bohatá výzdoba provedena technikou stříbrné tauzie nasvědčují tomu, že se nejednalo o zbraň bojovníka, ale o vzácný artefakt symbolizující vysoké společenské postavení majitele. Bradatice se k nám pravděpodobně dostala prostřednictvím obchodních styků s Velkomoravskou říší. Je natolik jedinečná, že se dosud nepodařilo najít k ní ve střední Evropě obdoby.

Sanační konzervace na sekerce byly zahájeny po předběžném průzkumu, fotodokumentaci a odebrání vzorků materiálů na analýzu. Po částečném odstranění hlíny ukázal předběžný vizuální průzkum, že sekera je vyrobena ze slitiny železa a ozdobena technikou tauzování stříbrnou slitinou. Detaily tauzování byly prozkoumány digitálním mikroskopem Dino Lite.

Sekera byla nejprve mechanicky očištěna od nánosů hlíny a bláta. Na sekerce se nacházely silné krusty korozních produktů, které musely být postupně odstraňovány. Odstranění korozních produktů probíhalo mechanickou cestou kombinací použití ultrazvukového skalpelu Woodpecker® a mikropískování skleněnou balitonou B 159. Po odstranění korozních produktů byl odhalen zbytek poměrně dobře dochované stříbrné výzdoby.

Následovala šestitýdenní desalinace v deionizované vodě. Po několikadenním sušení byl povrch stabilizován vrstvou tanátu.

Konzervace sekery byla provedena roztokem Paraloidu B72 v toluenu a vrstvou mikrokrystalického vosku Revax 30 rozpuštěném v technickém benzínu.

Sekera byla uložena do krabice s polyethylenovým lůžkem a zabalena do odkyseleného papíru s alkalickou rezervou.

Galerie obrázků

{gallery}748{/gallery}